Viselkedés zavarok
Súlyos diagnózis
A viselkedészavaroknak többféle oka lehet. A ló a vérmérsékletétől függően különbözőképpen reagál az előtte álló nehézségek re vagy bizonyos helyzetekre.
Rossz szokás vagy betegség?
A lovak viselkedészavarát régebben csupán rossz szokásnak tekintették, amely az ember szempontjából nem volt kívánatos. Ma már tudjuk, hogy a viselkedés zavarai teljesen mások, mint a normális és az elvárt reakciók egy-egy helyzetben, és eszerint két csoportba soroljuk őket: a valódi viselkedészavarok és a károsodás - sebesülés vagy egyéb sérelem - elkerülését célzó védekező reakciók. Ez utóbbiak főként akkor lépnek fel, amikor olyasmit követelnek a lótól, ami meghaladja a képességeit, vagy nem felel meg a ménesben élő és menekülő állat természetének. Az ok ebben az esetben az állattal való helytelen bánásmódban keresendő. A ló úgy igyekszik kikerülni a veszélyes helyzeteket, hogy ellenszegül a parancsoknak, vagy éppen egyéb,,a károsodás elkerülésére irányuló" reakciókat mutat. Ilyenek pl. a megbokrosodás, a visszahőkölés, a nyelvöltögetés vagy az ellenszegülés.
Amire ügyelni kell!
A lócitromok fogyasztása szintén viselkedészavarként értékelhető. Abban semmi szokatlan nincs, hogy a csikó megeszi az anyja friss székletét, mivel ezzel olyan baktériumokat vesz fel, amilyenekre szüksége van a gyomrának. Felnőtt ló esetében azonban ez a viselkedés nem normális, és a táplálkozás hiányosságaira, esetleg arra utal, hogy a ló unatkozik.
Különböző formák
A valódi viselkedészavarok szintén a lovakkal való bánásmódban elkövetett hibák miatt alakulnak ki. Különböző formában nyilvánulnak meg, és sok esetben jóvátehetetlen kárt okoznak. Leromlik a ló általános egészségi állapota, viselkedése teljes mértékben megváltozik, szervezete legyengül, szervei károsodnak.
Tipikus jelek
Csak az tudja felismerni a zavarokat, aki jól kiismeri magát a lovak között, és tudja, hogyan viselkednek a szabad természetben. A valódi viselkedészavarok közé tartozik pl. a levegőnyelés, a karórágás és a rácsharapdálás, a falak rugdosása, az állandó kaparás és kapálás, a szitálás, a nem lefekvés, az ide-oda rohangálás. De a túlzott agresszivitás, a falánkság, az aluszékonyság vagy akár a terméketlenség is a viselkedészavarok közé tartozhat, és arra utal, hogy a ló lelkileg sérült. Mindezeket a viselkedészavarokat nagyon nehéz megszüntetni. Előfordulhat, hogy a felnőtt lovak megváltozott, ideális tartási körülmények között is megőrzik rossz szokásaikat. Ha a zavarok már fiatal korban fellépnek, a tulajdonosnak el kell gondolkoznia az állat tartásának körülményeiről és a vele való bánásmód a mikéntjéről. Szüksége van a ménes társaságára, elegendő mozgásra és időre a legeléshez. A valódi viselkedészavarok leggyakoribb oka az unalom, a magány, a túl kemény munka, a méltatlan vagy brutális bánásmód.
Levegő nyelés
A levegőnyelés viselkedészavara esetében a lovak levegőt nyelnek le sajátos hang kíséretében. Fogaikat közben az itatóra vagy az etetővályúra helyezik. Szabad nyeléskor a ló a levegőt a fogak felhelyezése (és a sajátos hang) nélkül nyeli le. A gyomorban gázok gyülemlenek fel, és legrosszabb esetben kólikára is sor kerülhet.
Tipp
Az a ló, amelyik nem mozoghat és legelészhet rendszeresen szabadon, unatkozik. Ha a lónak bármilyen oknál fogva hosszabb ideig egy helyben kell állnia, sok szénával kell ellátni. Az unalom ugyan nem vezet azonnal viselkedészavarhoz, egy idő után azonban súlyos nerckívánt következményei lehetnek.
Legyünk őszinték egy 16 boksza erősen emlékeztet egy börtöncellára! Ezért kell legalább tágasnak, szellősnek és világosnak lennie. A lónak feltétlenül szem- és testkontaktusban kell lennie más lovakkal,hogy ne unatkozzon.
Megelőzés és kezelés
A valódi viselkedészavarok csak nagyon nehezen gyógyíthatók. Ezért rendkívül fontos, hogy tekintettel legyünk a ló természetes igényeire, és a bajt lehetőleg megelőzzük.
Ahogy a ló él
A szabad természetben élő lovak között csak elvétve alakulnak ki viselkedészavarok. Ezek szinte kizárólag azoknál a versenylovaknál lépnek fel, amelyeknek fizikai és szellemi szükségleteit nem elégítik ki. A viselkedészavarokat a legtöbb esetben el lehet kerülni, ha a lovat korrekten tartják és helyesen képezik ki. Ha viszont olyan életet kényszerítenek rá, amely ellentmond a ménesben élő, legelésző állat természetének, hiányozni fog belőle a szükséges kiegyensúlyozottság. A lónál súlyos viselkedészavarok léphetnek fel, amelyek mind fizikai, mind pedig szellemi károsodást vonhatnak maguk után.
Testi és szellemi elvárások
A lótulajdonosnak fel kell tárnia a viselkedészavarok okát, és meg kell próbálnia eltávolítani őket. Át kell gondolnia lova életmódját - élelmezését és tartását. A lónak az ételadagja nagy részét szalma formájában kell megkapnia. Szüksége van a fajtatársaival fenntartott kapcsolataira is, ha nem a legelőn, akkor legalább boksztól bokszig. A lovak egészséges tartásához hozzátartozik az elegendő mozgás és a változatosság is. Minden lónak szüksége van rá, hogy naponta legalább egy, de inkább két órán keresztül megmozgathassa, megtornáztathassa a lábait, és hogy minél gyakrabban a terepre mehessen a lovasával. Az magától értetődik, hogy a viselkedészavarok megelőzésében nagy szerepe van a tisztaságnak és a megfelelő ápolásnak is.
Jó tudni!
A viselkedészavarban szenvedő lovak csak ritkán találnak rá ismét a lelki egyensúlyra, és egy életen keresztül szenvednek a rossz tartás következményeitől. Ezzel szemben azok a lovak, amelyek együtt élnek a mezőn fajtatársaikkal, szinte soha nem küszködnek viselkedészavarral.