A lovagló kesztyű
Lovas jó kesztyűvel
Gondosan, a saját igényeidnek megfelelően válogasd meg a lovaglókesztyűket, de légy tisztában vele, hogy évente feltehetően több párra is szükséged lesz.
Mi a fontos
A lovasok már régen használnak puha, vékony bőrből készült, különleges szabású kesztyűket, amelyek lehetővé teszik a legfinomabb segítségadást is. A varratoknak puháknak kell lenniük, az ujjak között nem szabad őket érezni; ugyanakkor azonban tartósak és erősek legyenek, mivel különben könnyen felfejtődnek. Ha a varratokat nem dolgozták el tisztán, a kesztyű dörzsölni fogja az ujjak közét, és ez egy idő elteltével fájdalmas hólyagokhoz vezethet. Még ma is a bőr a legjobb anyag, különösen akkor, ha nagyon sokat lovagolsz. Vannak azonban egészen különböző, változatos anyagokból készült kesztyűk is.
Kezdetben
Ha hetente csupán egyszer lovagolsz, válassz először egy egyszerű és nem túl drága lovaglókesztyűt. Lovagláshoz semmi esetre se viseld a télen kintre hordott gyapjúkesztyűt: ez már az első lovaglóóra után kilyukad. Ezenkívül csúszós is, és nem tudsz rendesen belekapaszkodni vele a szárakba. Télen a legjobb a nyúlékony gyapjúkesztyű, amelynek tenyérfelületén csúszásgátló csomók vannak. Egyetlen nagyságban kapható, mivel minden kézhez idomul, és a legkülönbözőbb színekben hozzáférhető. Elég kényelmes, és rendkívül sok mindent kibír. Ha azonban kint megenyhül az idő, nagyon beleizzadhatunk. Ha nyáron is kesztyűt szándékozol viselni a lovagláshoz, választhatsz vékony, nyúlékony anyagból készült, műszálas kesztyűt vagy vékony pamutkesztyűt. Ez mindkettő igen praktikus, és nem is olyan nagyon drága.
Mindenkinek,aki sokat lovagol
Ha rendszeresen lovagolsz (hetente többször), kicsit több pénzt kell kiadnod a lovaglókesztyűre. Különösen ajánlott a finom bőrből készült lovaglókesztyű. Elég drága, de rendkívül kényelmes, és nagyon finom kapcsolatot tesz lehetővé a ló szájával. Ha nagy a hideg, sajnos nem mindig elég meleg - de télre vannak selyemmel bélelt vagy puha pamutdzsörzé bélésű változatok is. Ez a luxus persze nem éppen olcsó!
Ha a hőmérő higanyszála nulla fok alatt van
A lovas télen olyan kesztyűt szeretne, amelyik elég vastag,tehát jól tartja a meleget, másrészt van annyira vékony, hogy lehetővé tegye a finom segítségadást. Ezt a két tulajdonságot összekapcsolhatod, ha kész vagy a megfelelő összeg kifizetésére: a selyemmel vagy puha pamutdzsörzével bélelt bőrkesztyű drága, de kitűnő szolgálatot tesz. Hordhatsz két pár kesztyűt is: egy vastag, meleg kesztyűt, hogy felmelegítse a merevre fagyott ujjaidat, és aztán, ha az ujjaid felmelegedtek, felcserélheted egy pár finomabb bőrből készült, vékonyabb lovaglókesztyűre.
Amire figyelnek:
- testhez álló,rugalmas csuklószegély
- vékony varratok az ujjak között
- erősítések azokon a helyeken,amelyek lovaglás közben dörzsölődhetnek
- csúszásgátló csomók.
Amire ügyelni kell
Tisztításkor, vagy amikor nyergelsz és kantározol, gyorsan megfagynak, elmerevednek az ujjaid. Valószínű mégis szégyelled vagy sajnálod felhúzni a szép b kesztyűdet az ilyen munkához. Tegyél félre a lóápoláshoz és az istálló körüli munkákhoz egy pár olcsóbb, egyszerű kesztyűt és a finomabb kesztyűt csak lovagláskor viseld.
Tudtad hogy…???
…zord időben, télen vagy ősszel, ha kilovagolsz, ha esik vagy ha fúj, a legjobb, ha meleg és vízhatlan kesztyűt viselsz. A gyapjúkesztyű meleg és ugyanakkor puha is, de sajnos egyáltalán nem vízhatlan, és néha a varratok is túlságosan vastagok lehetnek. A bélelt és bezsírozott bőrkesztyű, valamint a bélelt nejlonkesztyű többnyire vízlepergető, ez viszont a finom, érzékeny segítségadást nem teszi lehetővé.
Versenykesztyű
Versenyeken mindig kesztyűt kell viselni. De ha például a bronz lovaglójelvényért küzdesz, akkor is jobb benyomást keltesz, ha kesztyűt viselsz.
Fehér kesztyűben
A nemzetközi díjlovagló versenyeken kötelező a kesztyű viselése. De a C kategóriás versenyeken is jó benyomást kelt, ha kesztyűt viselsz. Elég már az egyszerű pamutkesztyű is. Először próbáld fel, aztán egyszer-kétszer viseld már a verseny előtt is, hogy idomuljon a kezedhez. Ha megtaláltad a megfelelő versenyzőkesztyűt, vegyél belőle legalább két párat, hordd őket felváltva, és bánj velük kíméletesen, gondosan. Csak versenyeken húzd a kezedre őket.
Csúszásmentes, de nem túl zárt
A tereplovaglásokon ugyan nem kötelező a kesztyű, de ajánlatos viselni. Természetesen legyen rajta csúszásgátló erősítés. Az új kesztyűt ebben az esetben se a versenyen húzd fel először. Előfordulhat ugyanis, hogy szokatlannak érzed, nem illik igazán a kezedre, és akadályozza a zökkenőmentes segítségadást. Egyes kesztyűk ezen kívül túlságosan hozzátapadnak a szárakhoz, és nem tudod őket átcsúsztatni a kezed között, ha engedni akarsz. Más kesztyű viszont éppen csúszni kezd, amint a szárakon megjelenik az izzadság okozta nedvesség. Vagyis: a legjobb, ha a kesztyűdet a tereplovaglás vagy a felkészítő ugratóverseny előtt az edzéseken teszteled.
Mennyibe kerül?
- A legegyszerűbb és legolcsóbb rugalmas pamut- vagy gyapjúkesztyű mintegy 800 forintba kerül. Kezdőknek ez is megteszi.
- A legegyszerűbb és legolcsóbb rugalmas pamut- vagy gyapjúkesztyű mintegy 800 forintba kerül. Kezdőknek ez is megteszi.
- A bőrkesztyű legalább 3000-5000 forintért kapható, de ha ki van bélelve, akár még ennél is többe kerülhet.
- Téli filckesztyűk már 1500 forinttól kaphatók, a hőtartó, bélelt kesztyűk ára pedig kb. 3000 forintnál kezdődik.
- Téli filckesztyűk már 1500 forinttól kaphatók, a hőtartó, bélelt kesztyűk ára pedig kb. 3000 forintnál kezdődik
- A bőr westernkesztyűkért, amelyek nemcsak szépek, hanem tartósak is, legalább 5000 forintot kell fizetned.