Így fejleszted magadat az ugratásban
Egyre jobbnak kell lenned
Lehetőleg heti egy alkalommal vegyél részt az ugratóórán. A díjlóvaglóórákon is sokat tanulsz, ami segít az ugrásstílusod javításában.
Korán kezdi az ugrások gyakorlását...
A rendszeres edzés az ugrásnál természetesen nagy előnyt jelent. Akinek hetente háromszor is alkalma van ugratni, és rendszeresen részt tud venni a felkészítésen, az természetesen gyorsabb léptekkel halad előre az ugratás tudományában. A legjobb ugratólovasok gyakran már akkor kezdték az ugratást, mielőtt még rendesen járni tudtak volna. A gyakorlás magában véve azonban nem mindig elég, különösen ha az ember valóban jó, elsőrendű ugrató szeretne lenni. Az ugratáshoz jó szem is kell, keményen kell edzened, és nem utolsósorban szükséged van bizonyos veleszületett adottságokra, tehetségre is. Ha mindez a rendelkezésedre áll, még ha nem is volt lehetőséged korán elkezdeni a lovaglást, gyorsan haladhatsz előre, sőt igazi profivá is válhatsz!
Ha nehéz természetű lovat lovagolsz, sokat tanulhatsz! Ne hagyd magad mindjárt az elején elbátortalanítani!
... aki jó ugratólovas szeretne lenni
Nagyon hasznos, ha az ugratóórákon nyitva tartod a szemed és a füled, hogy a lehető legtöbbet megtanulhasd. Figyelj oda, amikor a többi lovas ugrat, hallgasd meg, mit mond nekik a lovasoktató, és nézd meg, hogyan ugranak a lovaik. Figyeld meg a mozgás folyamatát ugrás közben, regisztráld a többi lovas által elkövetett leggyakoribb hibákat, és nézd meg, hogyan hatnak ezek a hibák a lovak viselkedésére. Ez a megfigyelés nagyon fontos, és segít abban, hogy egyre jobb legyél.
Különböző lovakat lovagolni
Ha a lovakat a lovaglóóra előtt osztják be a lovasokhoz, a fiatal lovasoknál ez mindannyiszor több-kevesebb lelkesedéssel találkozik, aszerint, hogy éppen melyik lovat kapták. Ez sokkal inkább érvényes az ugratóórákra. Hogyan tanuljon meg az ember Jellyn lovagolni, amikor alig tud áthuppanni egy cavalettin? És hogyan maradjon nyeregben az ember, ha Kobold minden akadály után néhány bakugrást tesz? Lovasoktatód az első ugratóórákon bizonyára egy engedelmes és megbízható lovat ad alád. Ha azonban már összeszedtél egy kis tapasztalatot, meg kell tanulnod más lovakkal is bánni. Csak így fogod tudni felismerni az ugrás közben adódó nehézségeket, és csak így tanulod meg azt, hogy hogyan kell megoldanod őket. Gondold meg: ha olyan lovat lovagolsz, amelyik jól ugrik, és nem okoz soha gondot, nyugodtan dolgozhatsz a technikádon és az üléseden. Ha viszont nehéz természetű lovad van, azt is megtanulod, hogyan tartsd a lovat az ellenőrzésed alatt
Tipp
Az egyik legnagyobb hátrány ugrás közben a félelem. Ugráskor minden nagyon gyorson történik: a lovas fél - belekapaszkodik a kantárszárakba, vagy lekési a ló mozdulatait. Ennek elkerülése érdekében gyakrabban kellene alacsony akadályokat megugranod kengyel nélkül (legfeljebb 50 cm magasakat), mégpedig először ügetésben, később pedig vágtában is. Ugrás közben nyugodtan kapaszkodj meg a ló sörényében.
Ami jobb kedvre derít
Saját lóval jóval nagyobb léptekkel haladhatunk előre az ugratásban?
Sok fiatal lovas irigyli és szerencsésnek tartja azokat a társait, akik saját lóval rendelkeznek. Azt azonban senki sem állíthatja, hogy akinek saját lova van, az automatikusan gyorsabban halad előre az ugratásban. Hiszen a lovas ebben az esetben mindig ugyanazzal a lóval ugrik, és nem is tud olyan gyakran ugrani. Az természetesen megfelel a valóságnak, hogy a versenytapasztalatokkal rendelkező ló megvásárlása nagyon hasznos az olyan fiatal lovas számára, aki az első ugratóvizsgáit szeretné letenni.
Tanulni a hibákból
Halgass a lovasoktatódra, és elemezd a hibáidat, hogy tanulhass belőlük!
Mi az, amit rosszul csinálsz?
A legtöbb kezdő csaknem ugyanazokat a hibákat követi el: görcsösek, nem veszik fel a ló mozgását, ugráskor nem viszik eléggé előre a kezüket, s ezzel akadályozzák,fékezik a lovukat. Az első ugratóórákon megtanulsz egyensúlyban maradni, és puhán belesimulni a lovad mozgásába. Fontos, hogy a hibákat idejében felismerd, még mielőtt rögzülnének. Az idejekorán felismert hibákat még aránylag gyorsan ki lehet küszöbölni. Figyelj éberen arra, amit a Lovasoktatód mond, még ha úgy tűnik is, hogy mindig ugyanazt hallod tőle, vagy ha nem is értesz mindig egyet a bírálatával. Gondolkozz el azon, mit kellene megváltoztatnod és javítanod. Az elméleti oktatás ugyanis az ugaratóórák észszerű kiegészítése. Persze még jobb, ha ugratás közben lefilmeztetheted magadat, és utána a felvételt a lovasoktatóddal együtt végignézheted, és elemzitek a hibákat. Nézd meg a felvételt olyan elfogulatlansággal, amennyire csak lehet: hogyan tartod a kezed, hol fekszik a lábszárad, jól felveszed-e a ló mozgását, vagy esetleg nem görcsölsz-e be ugratás közben?
Maradj mindig hajlékony!
Ne feküdj rá túl korán az ugrásra! Amint a ló hátán ülsz, már előreléptél - mindegy, hogy ugrás közben vagy dresszúrában. Ülés, egyensúly, a segítségadások javítása és finomítása: ezek kitartó gyakorlása segít abban, hogy jó lovas váljon belőled, és közben határozottan javul az ugrástechnikád is. Minden versenynemben dolgozz magadon, és légy nyitott minden versenyfajta iránt. Ezzel elősegíted az ugrásban szükséges fejlődésedet is.
Egy versenypálya akadályainak a megugrása fontos tapasztalatot jelent, ha javítani szeretnél a teljesítményeden. Vegyél részt az egyesületi és a hivatalos versenyeken. Még ha nem térsz is haza díjjal, értékes tapasztalatokat gyűjthetsz.