Engedelmesség és átengedés
A dresszúra elsődleges célkitűzései
Honnan ismerjük fel, hogy egy ló átengedő-e? Elsősorban arról az igyekezetről, ahogy a feladatokat véghezviszi.
A követelmények
Az L osztálytól kezdve a díjlovagló versenyeken közös jegyet kap a ló engedelmessége és átengedése, amely mindannyiszor kétszeresen számít. A lovaglási feladatfüzetben pl. a következőt olvashatjuk: "A ló engedelmessége és átengedése (figyelem és bizalom, harmónia, oldottság, szájtevékenység, támaszkodás és viszonylagos feligazodás)". A ló engedelmessége tehát csak az egyik rész, amely számít. Fontos az állat azon igyekezete is, hogy jó teljesítményeket akarjon elérni, és a parancsokat folyamatosan szófogadóan és tétovázás nélkül hajtsa végre.
Figyelem és bizalom
A dresszúra két fő feltétele a figyelem és a bizalom. Semmit sem fogsz a lovaddal elérni, ha hiányzik a szükséges bizalom, és nem sikerül magadra irányítanod hiánytalanul a figyelmét. Már az első nyeregben töltött órákon is ügyelned kell arra, hogy a lovad kizárólag rád koncentráljon, és ne hagyja magát semmivel eltéríteni. Ha maradéktalanul elfogad téged „vezérállatként", ennek minden nehézség nélkül sikerülnie kell.
A szükséges tekintély
A vezérállat védelmet és biztonságot nyújt a ménesnek, viszont feltétlen alárendeltséget követel. Ha a lóval szemben a szükséges tekintélyről teszel bizonyságot, mestereként fog elismerni, és minden körülmények között engedelmeskedni fog neked. Határtalanul bízni fog benned, és tudni fogja, hogy soha nem sodrod őt tudatosan veszélybe, és nem okozol neki fájdalmat sem. Ha mégis megpróbál ellenkezni az utasításaiddal szemben, „rangban felette álló állatként" azonnal helyre kell utasítanod. Csak akkor foghatsz hozzá a tulajdonképpeni dresszúrához, ha a rangsor kérdését már tisztáztad.
Harmónia
Ha a ló tökéletesen megbízik benned, szófogadóan megteszi, amit kívánsz tőle. Tudása legjavát nyújtja, hogy kielégítse kívánságaidat, és mindeközben oldott és laza marad. Közted és négylábú barátod közt szemet gyönyörködtető harmónia alakul ki. Legalábbis így kellene lennie! Ezt a harmóniát azonban szinte minden új lecke próbára teszi. Ezért aztán soha ne követelj egyszerre túl sokat, a ló különben nyugtalan lesz és feszült. Ilyenkor aztán vége a harmóniának és a jó csapatmunkának is. Nem elég, ha a lovad korrekten végrehajtja a feladatot. Rendelkeznie kell a szükséges tulajdonságokkal is, vagyis a lendülettel, rugalmassággal, erővel és egyensúllyal. Egy jó kiképző mindig kis lépésekben halad előre. Csak így lehet biztos benne, hogy nem kíván a lótól lehetetlent.
Amire ügyelni kell
A lovad kiképzése esetén figyelembe kell venned néhány alapszabályt:
- Gondolkozz, mielőtt cselekszel, vagyis előre fontold meg az utasításaidat! Mindig pontosan tudnod kell mit és miért akarsz a lovadtól.
- Minden lovaglóórát kezdj olyan leckével, amit a ló már korábban elsajátított.
- Ne támassz túl nagy igényeket a lovaddal szemben még ha látszólag gyorsan tanul is.
- Hiányos tudásodat ne próbáid azzal magyarázni, hogy a ló rosszindulatú veled szemben.
Tipp
A ló nem tud sokáig egy dologra összpontosítani. A gyakorlóórákat ezért oszd fel kisebb szakaszokra, egyszerre csak keveset követelj, és gyakran iktass közbe rövid szüneteket.
Keménységgel ugyan rákényszerítheted a lovadat az engedelmességre, átengedő viszont nem lesz. Bizalmatlanná válik, és megpróbál védekezni a parancsaiddal szemben, esetleg ki is tér előlük.
Az átengedést és az engedelmességet is be kell gyakorolni, függetlenül attól, hogy verseny- vagy szabadidős lovad van-e.
Kényszer nélkül a cél felé
Az engedelmességet soha nem szabad kényszerrel elérni!
A brutalitást meg kellene tiltani
Mind az engedelmesség, mind pedig az átengedés alapját az egymás iránt tanúsított tisztelet és bizalom képezi. Feltehetjük a kérdést, hogy azok a versenypályára kilovagló lovasok, akik a szó legszorosabb értelmében vaskézzel irányítják a lovaikat, vajon nem értették-e félre az átengedés fogalmát. A bírók nem mindig büntetik a megfelelő szigorral az ilyen durva vétségeket. Annak, aki azt szeretné, hogy lovasként tiszteletben tartsák, el kell kerülnie mindenfajta brutalitást, és be kell tartania a lovaglás alapelveit. Ide tartozik a helyes és puha szártartás is, amely nem okoz fájdalmat a lónak. Az összeszedettséget nem szabad kikényszeríteni, hanem mindannyiszor korrekt segítségekkel kell elérni, hogy a ló a megkövetelt feladatot gond nélkül be tudja mutatni.
Oldottan, lazán
A jól képzett díjlovagló ló elsősorban korrekt összeszedettségével és oldottságával nyeri meg a szemlélőt. Hátsó felével egyenletesen lép a súlypont alá, a far enyhén lesüllyed, és világosan felismerhetők a feligazodás jelei. Az a könnyedség, amivel a ló mozog, az átengedés jele, mivel azt bizonyítja, hogy a ló aláveti magát lovasa akaratának, megtesz mindent, hogy engedelmeskedjen mesterének, s nem szegül szembe vele és a segítségeivel.
Jó tudni
Az igazi, belülről fakadó engedelmességnek semmi köze egy félelemmel teli ló vak engedelmességéhez. Ellenkezőleg, csak akkor alakul ki, ha a ló teljes mértékig meghízik a lovasában. Engedelmeskedik, mert figyel a „vezérállatra”, s tiszteletben tartja annak akaratát. Ha hiányzik a bizalom, a ló félelmet érez, vagy kihasználja a helyzetet, és az erősebb állat helyzetébe képzeli magát. Ilyenkor az erőszakos büntetés sem használ. Az ilyen problémák oka többnyire magában a lovasban keresendő. Ha a lovad nem fogad el mesterének, jó lenne, ha átgondolnád, hol követtél el hibát, mit csináltál helytelenül.