A szársegítségek
Soha ne adj egyetlen segítséget!
A lónak adott segítségeknek kölcsönösen ki kell egészíteniük egymást. Ez fontos, mivel a szársegítségek korlátozó hatásúak, a súly- és a combsegítségek pedig inkább ösztönzik a lovat.
A helyes szártartás
A segítségek korrekt kivitelezésének alapvető feltétele a helyes szártartás. A kezeknek zártaknak kell lenniük, és mintegy tenyérszélességgel a sörényé) felett kell tartani őket, hogy az alkar és a szárak egyenes vonalat alkossanak. Az öklök egyenesen állnak, befelé mutatnak, a hüvelykujjak kis tetőt alkotnak, hogy megakadályozzák a szárak átcsúszását. Az összeköttetésnek a ló szájával állandónak és puhának kell lennie. A kezdőknek könnyen megcsúszik a kezükben a szár, és a kelleténél gyakran hosszabbra engedik. Ügyelj rá, hogy mindig vedd vissza a kantárszárakat. Főleg a belső szárat kell a lovasnak a fordulatok vagy a kígyóvonalak előtt felvennie.
Milyen szársegítségeket ismerünk?
Öt különböző szársegítséget különböztetünk meg: felvevő, engedő, kitartó, visszatartó és oldalra irányító segítségeket. A legfontosabb mindig az engedés! Ennek a szárak felvétele után azonnal be kell következnie. A szárakat úgy vesszük fel, hogy az öklöt összezárjuk - mintha egy szivacsot szeretnénk kicsavarni -, vagy a csuklót egy picit befelé fordítjuk. A szárakat mindig csak rövid időre szabad felvenned, aztán mindjárt engedned kell, például olyankor, ha több fél vagy egész parádot adsz. Soha ne húzd meg, s ne tartsd folyamatosan feszesen a szárakat! Engedéskor a kezedet lazán visszahúzod vagy leengeded az eredeti pozícióba, illetve egy kicsit előrenyújtod, a ló szája felé. A kitartó szársegítségnél szorosra zárod a kezedet, amikor a ló a zablára fekszik, és ellentartasz, míg csak tarkóban nem enged. Közben természetesen energikusan ösztökélned is kell a lovadat előre. A visszatartó szársegítségekre elsősorban akkor van szükséged, ha a lovat kívülre be akarod határolni, pl. amikor állítod vagy hajlítod. Az oldaljárás lovaglásához oldalra irányító szársegítségeket adsz: a belső kezedet ilyenkor egy kissé eltávolítod a lovad nyakától, és így az állat első felét finoman abba az irányba vezeted, amerre lovagolni szeretnél.
Világos és észrevétlen
Lovadnak adj mindig világos, félreérthetetlen utasításokat. Ha a súlyoddal és a comboddal arra szólítod fel, hogy előrehaladjon, ugyanakkor azonban meghúzod a szárakat, vagyis „fékezel", a négylábú nem tudja, mit tegyen - és valószínűleg azt fogja tenni, amihez neki magának kedve van. Nem szabad, hogy durva segítségeket adj, különben elrontod a ló száját,és megfosztod pajtársodat a munka örömétől is. Igyekezz mindig észrevétlenül és puhán dolgozni a kezeddel. Pajtásod meghálálja a tapintatos bánásmódot.
Amire ügyelni kell
A szármérték hosszától függően háromféle tartást különböztetünk meg: A ló a szárnál áll, ha állandó támaszkodásban jár. Ebben az esetben a tarkó a legmagasabb pont, az orr pedig kissé a függőleges előtt helyezkedik el. A ló hosszú száron jár, ha a szárak egy kissé feszesen állnak, és a ló valamelyest ki tudja nyújtani a nyakát. Megengedett szárakkal a ló a kedve szerint nyújtogathatja a nyakát Ilyenkor tulajdonképpen nincs kapcsolat a lovas keze és a ló szája között, a szárakat a csatnál fogják.
Tudtad,hogy…???
… a westernlovasok alig használják a szárakat? Mindig csak nagyon rövid időre veszik fel, és lehetőség szerint inkább lógni hagyják őket. A lovak rendkívül érzékenyen reagálnak már a szár puszta érintésére is, ha az puhán a nyakukhoz ér, amikor a lovas a kezét a forduláshoz. jobbra vagy balra fordítja.
Jó tudni
Miközben a lovas kissé befordítja a kezét, megrövidíti a szárat. Ennek a mozdulatnak mindig puhán, a csuklóból kell kiindulnia. Hibás mozdulat, ha a szárakat a könyök visszahúzásával vesszük vissza! A lovas így túl keményen avatkozik be, zavarja a ló száját és nem tudja elég finoman adagolni a segítségeket.
A helyes szársegítségek a vállat be gyakorlatnál
A vállat be gyakorlat kitűnő alkalom a ló és a lovas képzettségi fokának megállapítására.
1. Rövidebbre húzni a belső szárat
A vállat be gyakorlat bevezetéseként előbb a külső száron néhány félparádot adunk. Lovagolj be mélyen a hosszú oldal első sarkába, és némileg fogd vissza a belső szárat. Vigyázat! Soha ne úgy rövidítsd meg a szárat, hogy az öklödet lefelé fordítod (lásd a képet), mindig a hüvelykujjnak kell a legfelső ponton maradnia. Ezután irányítsd a ló első felét a rövidebbre húzott belső szárral a lovarda belseje felé. Ugyanakkor a belső comb egyidejű nyomásával gondoskodsz arról, hogy a ló a szükséges mértékben hosszanti irányban is meghajoljon.
2. Az állás behatárolása a külső szárral
A külső szár korlátozó hatást gyakorol a ló testtartására. Kissé ugyan engedned kell, hogy pajtásod a külső vállával előreléphessen, állását azonban mégis behatárolod. A külső comb ugyanakkor szintén behatároló hatást gyakorol, miközben egy tenyérszélességgel a heveder mögött fekszik, és helyes irányú mozgásra ösztönöz. A belső ülőcsontot eközben erősebben terheljük meg. Mindig a ló fülei között nézz előre, és egészen egyenesen ülj a nyeregben!
Figyelem,hiba!
A belső kéznek soha nem szabad átnyúlnia a sörény vonalán. A ló különben tarkóban megmerevedik vagy túlzottan begörbül, csakhogy kivonja magát a zabla nyomása alól.