A lazítás
A ló mint élsportoló
Lovasként tudnod kell, milyen a ló felépítése, és hogyan működik a szervezete. Soha ne feledd, hogy a ló olyan, mint az élsportoló, és ennek megfelelően kell edzenie.
Egy kis biológiai ismeret
A tüdő minden levegővételnél oxigént vesz fel. A friss oxigén a tüdőszövet véredényein keresztül jut a vérbe. Az oxigénnel dúsított vér a szív segítségével járja be az egész testet. Az oxigénszegény és széndioxiddal telített vér aztán a vénákon keresztül ismét a tüdőbe jut, amely a kilégzéssel leadja a széndioxidot. Az izmoknak energiára van szükségük ahhoz, hogy fennakadás nélkül működhessenek. A szervezet a táplálékkal veszi fel a szükséges „üzemanyagot", és zsír formájában elraktározza a szövetekben. A vér, amely ezeken a szöveteken is keresztülfolyik, ellátja az izmokat és a szerveket a szükséges energiával, miközben „kiszolgálja magát" a zsírszövetben.
Nyugalom és munka
A szívverés és a légzés ritmusa nyugalmi állapotban szabályos és lassú. Amint elkezdenek dolgozni az izmok, több energiát használnak fel, és több hulladékot is termelnek. A légzés mélyebb és gyorsabb lesz, és a gázcsere (oxigén és széndioxid) fokozódik. A szív ugyancsak gyorsabban ver, ezzel együtt gyorsabban pumpálja át a vért is a testen, a zsírszövet pedig gyorsabban alakul át energiává, és a melléktermékek gyorsabban választódnak ki. A test azonban nem képes egyik pillanatról a másikra megbirkózni egy nagy megerőltetéssel anélkül, hogy valamiképp ne károsodna. Először alaposan be kell melegíteni, hogy megfelelően felkészüljön a megerőltető munkára.
Előkészítés a munkára
Ha a lótól közvetlenül a nyugalmi állapot után (vagyis miután kihoztuk a bokszból), előzetes oldási szakasz nélkül nagy teljesítményt várunk el, a légzés ritmusa nem mindig tud alkalmazkodni, és a test túlságosan kevés oxigénhez jut. A szív elfárad, és nem képes rá, hogy a szervezetet elég gyorsan lássa el vérrel. Az izomszöveteket megterheli a túl sok széndioxid, ugyanakkor pedig hiányzik belőlük az energia. Ezért ilyenkor megfeszülnek és elmerevednek. Az izmok hiányos rugalmassága miatt az inakat és az ínszalagokat túlzott megterhelés éri. A ló elégtelen vagy hozzá nem értő lazítása egészségkárosodást (hátfájás, ínszalag- és íngyulladás) és akár súlyos baleseteket is (ínszakadás, ínszalagszakadás stb.) okozhat. Az olyan lovak számára, amelyeknek lazítási szakasz nélkül azonnal keményen kell dolgozniuk, és amelyeket nem készítettek fel az előttük álló erőfeszítésre, a munka előbb-utóbb kínszenvedéssé válik. Az ilyen lovak idővel elfásulnak, kedvetlenné válnak, elveszítik lendületüket, és csökken a teljesítményük.
Amire ügyelni kell
Amennyiben a lovad teljesítménye nem haladja meg a lehetséges legmagasabb teljesítmény 40 százalékát, a munka nem őrli fel túlságosan az erejét, és hosszabb ideig is végeztetheted vele. A szervezet oxigént és cukorrá alakított zsírt használ energia gyanánt, és hulladékanyagokat termel, mint a széndioxid és a meleg (amelyeket feltétlenül ki kell választania). Jó teljesítményt csak a megfelelő lazítási szakasz után érhetünk el a lóval.
A tulajdonképpeni munkát csak egy 20-30 percig tartó lazítási szakasz után kezdheted el. Korrekt bemelegítés nélkül a ló nem lesz képes jó teljesítményre.
Tudtad,hogy…???
… a lónak minden lovaglóóra elején legalább tíz percig lépésben, hosszú száron kell járnia? A lovastúrákon minden útszakasz egy lépésben megtett kilométerrel kezdődik, amelynek során a lovas a lova mellett lépked.
A lazítás egyszeregye
A lazítással tulajdonképpen beindítjuk a „motort", és előkészítjük a testet a munkára.
Mielőtt felülsz
Ha a ló egy napig vagy akár csak egy óráig is tétlenül állt a bokszban, az izmai hidegek és az ízületei merevek lesznek. Ezért aztán vezesd néhány percig körbe kézen, mielőtt nyeregbe szállnál. Ezt a szabályt sajnos gyakran figyelmen kívül hagyják. A legtöbb lovas ugyanis közvetlenül az istálló előtt nyeregbe száll, és egyszerűen elindul a lovával.
Lazítás munka előtt
A munkát mindig úgy kezdd, hogy a lovat hosszú száron legalább tíz percig lépésben járatod. Ezután ülj fel, és kezdj el ügetni. Haladj könnyű ügetésben, és ügyelj a könnyű támaszkodásra. Lovagolj körben és az egész pályán, és hagyd a lovadat egyenletes friss tempóban előrehaladni. Egy kis idő múlva elkezdheted a vágtamunkát is, lovagolj ügetésvágta átmeneteket. Ezután lovagolj lépés-ügetés átmeneteket is, combnak engedést és kígyóvonalakat, míg észre nem veszed, hogy a ló eléri a kívánt oldottságot.
Versenyen
A verseny előtti idegességnek és feszültségnek sem szabad odavezetnie, hogy elfeledkezel a lazításról. A vizsga előtt különösen fontos, hogy ne rohand le a lovadat, és ne pattanj bemelegítés nélkül a nyergébe. Csak a bemelegítéssel és a lazítással érheted el a kívánt átengedést, hogy sikerüljön az ugrás, a díilovaglás vagy a futás.