Az előlovaglás
A sikeres előkészület
A ló előlovaglását egy verseny előtt álló atléta bemelegítéséhez hasonlíthatjuk. Ez a fázis különösen a megmérettetések előtt fontos, mivel a gyakorlópályán zajló előkészületektől függ a versenyen nyújtott teljesítmény.
A ló a tudásának legjavát nyújtja
Az előlovaglás nemcsak az azt követő ugratóversenyen elért eredményt befolyásolja, hanem a ló formáját is: ha a ló rosszul vagy elégtelenül melegített be, ín- vagy izomsérülésekre kerülhet sor. Az előlovaglás ezenkívül azt a célt is szolgálja, hogy felkeltsük a ló figyelmét és érdeklődését, hogy aztán optimális feltételek mellett teljesíthessük a versenyt: előtte egy kicsit ki kell magát tombolnia, összpontosítania kell, és késznek kell lennie arra, hogy tudása legjavát nyújtsa. Nem szabad sem fáradtnak, sem pedig túlzottan izgatottnak lennie.
Mennyi ideig tartson az előlovaglás?
Nehéz megmondani, mennyi időre van szüksége a lónak a bemelegítéshez. Az előlovagIás időtartama ugyanis minden lónál különböző. Egy fiatal vagy nem túl jó erőben levő lónak legfeljebb fél órát szabad bemelegítenie. A legtöbb lovas körülbelül 40 perccel a verseny kezdete előtt ül lóra, vagyis amikor még 30-40 résztvevő is előtte áll.
Az előlovaglás lefolyása
Hagyd, hogy a lovad először körülbelül tíz percig kényelmes lépésben járjon. Ezután vedd fel a szárakat, és ügess körülbelül öt percig mindkét kézen. Ezt követően iktass közbe egy rövid pihenőszakaszt lépésben hosszú száron, majd lovagolj megint lépésben és ügetésben mindkét kézen. Lovagolj köröket, nyolcasokat, kígyóvonalakat, fordulatokat és átmeneteket. Egy további, ugyancsak kényelmes lépésben végigjárt szünet után vágtass egy kicsit, körülbelül három vagy négy percig mindkét kézen.
Néhány rúd
Ezután tégy néhány kisebb ugrást. Kezdj ügetésben egy körülbelül ötven centiméter magas egyszerű akadállyal. Ezután ugord át ugyanezt az akadályt kétszer-háromszor vágtában, mielőtt a rudakat lassanként egyre magasabbra teszed, csaknem olyan magasságba, amilyet a lónak végül a pályán is át kell majd ugrania.
A bemelegítő edzést fejezd be egy okszerrel, hogy a ló egy kicsit nyújtózkodjon az akadály felett. Ha a lovad már rendelkezik egy kis tapasztalattal, nem szabad 15 ugrásnál többet végeznie; ha még fiatal vagy tapasztalatlan, akkor csupán tíz ugrás ajánlatos a bemelegítés során.
Az utolsó percek
Ha jól kalkuláltál, még van körülbelül tíz perced a gyakorlóugrások után, mielőtt sorra kerülsz a versenypályán. Lovagolj a lóval lépésben, és ügyelj rá, hogy figyelmesen és szaporán haladjon előre. Ha a tervezettnél tovább kellene várnod, járj váltakozva lépésben hosszú száron, illetve ügess rövid szakaszokon. Röviddel a rajthoz lépés előtt még egyszer fogd rövid vágtára a lovadat, és ugorj át egy vagy két alacsonyabb akadályt.
Jó tudni
Alapvető szabályok a gyakorlópályán
A gyakorlópályán sok minden történik. A lovasok idegesek, vadul vágtatnak össze-vissza, és gyakran kölcsönösen akadályozzák egymást. Jegyezd meg: mindig a bal kéznek van előnye; soha ne vágd el egy ló útját, és az akadály előtt, valamint mögött hagyd szabadon a pályát. Ha ugratni akarsz, kiáltsd hangosan és érthetően: „Ugráshoz szabad utat!" Ugrás után ne parírozd rögtön át a lovadat, mert elő fordulhat, hogy egy másik lovas közvetlenül utánad ugrik.
Tipp
Az előlovaglás alatti, lépésben megtett szünetekben még egyszer alaposan átgondolhatod az akadályok sorrendjét, hogy a versenyen ne téveszd el az irányt.
Mindannyiszor fordíts elegendő időt az előlovaglásra, és először lovagolj tíz percig lépésben.
Ne maradj túl sokáig egy helyben állva a lóval. Izmainak állandóan mozgásban kell maradniuk, és folyamatosan éberen kell tartani a figyelmét.
Csak ismételj, ne gyakorolj semmi újat.
Mindegy, milyen nehéz a parcours, amelyen végig kell lovagolnod, az előlovaglást nem szabad edzésnek tekintened. A lónak be kell melegítenie, el kell lazulnia, és nyugodtnak kell maradnia.
Kerüld az összetűzéseket a lovaddal!
Az előlovaglás célja a ló bemelegítése, összpontosításának növelése és annak elérése, hogy a ló nyugodt, kiegyensúlyozott legyen. Ez nem a megfelelő pillanat arra, hogy valami újat tanítsunk meg vele: ismételd vele nyugodtan azt, amit már tud. A ló már biztosan nem fog semmi újat megtanulni az utolsó háromnegyed órában az előlovaglópályán. Kerüld az összetűzéseket a lovaddal, és ne kívánj tőle túl nehéz, megerőltető ugrásokat. Nincs rosszabb, mint az ugratóverseny teljesítése olyan lóval, amelyik rossz kedvű, vagy amelyiknek a megerőltetéstől csupa hab a szája és izzad.
Gondoskodjunk a kellő kikapcsolódásról
Ha a ló ellenkezik, igyekezz békés megoldást találni. Ha még akkor is hatalmi harcot vívsz vele, amikor már az ugratópályán vagytok, semmit sem érsz el. Ha a ló a pályán visszahőköl egy ugrás előtt, ugorj át először egy alacsonyabb akadályt, vagy állítsd alacsonyabbra a rudakat. Az előlovaglást egészen oldott légkörben fejezd be.
Amire ügyelni kell
Mindig ellenőrizd az éppen soron következő rajtszámokat. Előfordulhat, hogy egyes lovasok visszavonják a nevezésüket, és a tervezettnél hamarabb kerülsz sorra. Ilyenkor természetesen kevesebb időd marad a belovaglásra. Ebben az esetben is tartsd be az előlovaglás tervezett menetét, de az egyes munkafázisokat fogd egy kissé rövidebbre.
Előlovagláskor úgy lovagold a lovat, ahogy az megfelel a képzettségi szintjének. Egy fiatal lóval lovagolj átmeneteket, és ugorj alacsonyabb akadályokat, egy tapasztalt akadályugró lóval pedig gyakorold a fordulatokat és a combsegítségek adagolását.