Díjlovagló négyszög létesítése
A talajtól függ
A díjlovagló négyszög talajának kialakítása rendkívül igényes feladat. Nem elég egyszerűen kiborítani a többé-kevésbé sima aljzatra egy vastag réteg homokot!
A megfelelő hely
Hogy valamelyest elviselhető korlátok közé szorítsd a talaj elegyengetésének költségeit, válassz olyan helyet, amely eleve egyenes felszínnel rendelkezik. Legyen lehetőleg árnyékos és szélvédett, ne feküdjön közvetlenül forgalmas út mellett, és legyen minél távolabb az istállóktól. Kerüld a mélyen fekvő nyirkos, párás helyeket is! Minél nagyobb egy díjlovagló négyszög, annál inkább megfelel a lóval végzett munka számára. Egy 20 x 40 méteres gyakorlóterület már normális méretűnek számít. Ennél kisebb díjlovagló négyszöget nem nagyon érdemes kialakítani, mivel a szűk és kényelmetlen helyen nem tudsz igazán jól dolgozni a lovaddal.
A talaj elemzése
Ha nem vagy egészen tisztában a talaj adottságaival, elemeztesd e mélyépítő céggel. Az elemzés eredménye lehetővé teszi, hogy kiválaszd a megfelelő eljárást a díjlovagló négyszög talajának szakszerű előkészítéséhez és kialakításához.
Jó tudni
Négy leejtő
Habár az első pillanatban úgy is tűnik, egyetlen jó c lovagló négyszög sem száz százalékig egyenes: né enyhe lejtő található bennük. A lejtési szög természetesen minimális (legfeljebb 2 fok), tehát puszta szemmel nem érzékelhető. Ez a kis lejtés mégis elvezetésként működik, és megakadályozza a mélyedések képződés amelyekben felgyűlne az esővíz, és rossz időben használhatatlanná tenné a gyakorló négyszöget.
Mésztartalmú talajon
Ha a talajban nagyon sok a mész, elég elhordani a felső humuszréteget, míg az alsó mészkőrétegbe nem ütközünk: az ilyen talaj gond nélkül felveszi az esővizet és a nedvességet. Ennek ellenére vigyázz, hogy a négyszög kifelé egészen enyhén lejtsen, amikor a homokot felszórják, és figyelj oda, hogy ez a későbbi talajeligazító munkák során így is maradjon.
Agyagos talajon
Ha agyagos talajra kell építeni a díjlovagló négyszöget, legalább 60 cm földet el kell hordani, és 40 cm vastag kőréteget kell az elhordott föld helyére szórni és tömöríteni. Ezt töltsük fel 10- 15 cm finomabb kaviccsal. Az így létrehozott felszínt minden oldalról jól el kell dolgozni, hogy kifelé lejtsen, és szintén tömöríteni, hengerezni kell. A legjobb, ha körülbelül két hétig várunk, míg a talaj kellőképpen megszilárdul. A lovardát végül felszórjuk körülbelül 15 cm vastag homokréteggel.
Amire ügyelni kell!
Egy jó díjlovagló négyszög
- Az igazán jó díjlovagló négyszögnek már két-három órával egy nagy eső után ismét használhatónak kell lennie.
- A homok alatt található keményebb talajnak semmilyen körülmények között nem szabad a felszínre kerülnie.
- A homoknak nem szabad átszivárognia az alapot alkotó töltőanyagon (mert a víz akkor nem fog elfolyni).
Zárt vagy nyitott?
A kerítés körülhatárolja azt a területet, amelyen lovagolsz, és bizonyos biztonságot is teremt - ez különösen olyankor fontos, ha a lovarda forgalmas út közelében fekszik. Mivel a kerítés megakadályozza, hogy a lovak elfussanak, főleg olyan lovaglóistállóban célszerű a felállítása, ahol sok kezdő is lovagol. Tapasztalt lovasok számára viszont érdekes lehet, ha hiányzik a kerítés. A versenyeken ugyanis nincs kerítés a négyszög körül, ezért jó, ha már otthon is kerítés nélkül gyakorolunk. Ezenkívül biztos lehetsz benne, hogy teljesen uralod a lovat, ha a nyitott díjlovagló négyszögben is pontosan azt teszi, amit megkövetelsz tőle. Sok ló, amelyik zárt lovardában szó fogadó, mert ahhoz szokott hozzá, egy kerítés nélküli helyen könnyen fordítja más felé a figyelmét, és nem tud összpontosítani a feladatára.
Használat és gondozás
Egy új díjlovagló négyszöggel majdnem úgy van az ember, mint egy új cipővel: először alaposan „ki kell gyúrni".
Csak türelem!
A díjlovagló négyszög minőségéről csak egy-két évvel a megépítése után tudsz majd valóban érdemben ítélkezni. A vízelvezetés kezdetben valószínűleg hibátlanul fog működni. A talaj azonban túl mély, a lovak esőben kellemetlenül belesüppednek.
Száraz időben
Az első időkben fennáll a veszélye annak, hogy a lovak patái a száraz talajon a homok alatti kemény töltőrétegbe ütköznek. A kényelmes lovagláshoz szükséges vastagabb homokréteg ugyanis csak apránként alakul ki a töltőréteg felett. Ezért ha a talaj nagyon száraz, ne nagyon lovagolj az új díjlovagló négyszögben, vagy lovaglás előtt öntözd meg a talajt jó alaposan vízzel, utána pedig hengerrel nyomasd le
Esőben
Esőben víztócsák alakulhatnak ki az új gyakorlóterület talaján. Eső után ezért jobb, ha vársz néhány órát, mielőtt haszálnád a díjlovagló négyszöget, hogy a víz legalább részben el tudjon szivárogni. Megoldhatod a problémát úgy is, hogy egy réteg száraz homokot szórsz a vizes talajra, de vigyázz, hogy mindenképp megmaradjon a talaj kifelé való enyhe lejtése.
Tipp
A díjlovagló négyszöget rendszeresen boronáld, de ne hatolj túl mélyre. 7 cm tökéletesen elegendő ahhoz, hogy a keletkezett lyukakat, gödröket elsimíthasd. Az idő előrehaladtával a legalsó homokréteg egyre keményebb lesz, és megkadályozza a víz elfolyását Ezért fontos már a kezdetektől gondoskodni arról, hogy a víz el tudjon folyni a felszínről (lejtési szög).
Jó tudni!
Figyelem! Csak kevés mélyépítő cég ismeri ki magát igazán jól a díjlovagló négyszög elhelyezésében. Sok díjlovagló négyszög válik gyorsan használhatatlanná, mert a csatornázás nem működik megfelelően, és a reklamáció gyakorlatilag lehetetlen. Ezért aztán szerződést kell kötni a céggel, amely tartalmazza a legfontosabb adatokat és vállalásokat.
Ha fűrészporral szórod fel a lovaglópályát, a talaj jóval puhább lesz, mint a homokos felszín, és esőben kevésbé nehéz és süppedékeny. Az ilyen burkolás azonban eléggé sok gondozást igényel, és sajnos gyakran fel kell újítani.