A lovas ülése és irányítóképessége
A korrekt ülés
A díjlovagló versenyeken nem csupán az igényes patanyomfigurák és az egyes lekciók korrekt kivitelezését figyelik, a lovas ülését és irányítóképességét is elbírálják.
Hosszú lábakkal
A lovasnak egyenes testtartásban kell a lovon ülnie. Tartásának a vállaitól a csípőn át a sarkáig egyetlen egyenes vonalat kell képeznie. A lovasnak csak így sikerülhet a ló behatárolása. A jól betanított ló észleli a legcsekélyebb változást is lovasa tartásában, és precízen tud rá reagálni. A korrekt tartás egyszersmind feltételezi a biztos ülést is. Mindezt természetesen lehetetlen egyetlen nap alatt megtanulni. Előbb sok-sok gyakorlással megfelelően ki kell fejleszteni és meg kell erősíteni a láb és a has izomzatát. A medence és a csípő kellő mozgékonyságát sem máról holnapra éri el az ember.
Középpozitúrában
A mozgékony ízületek nélkülözhetetlen előfeltételei a hibátlanul korrekt és laza ülésnek. A sikerre áhítozó lovasnak meg kell tanulnia középpozitúrában minél elengedettebbnek maradni, a törzs izomzatát szükség szerint rugalmasan megfeszíteni és ellazítani, hogy a ló hátának mozgását minél tökéletesebben fel tudja venni. A térdnek és a lábfejnek eközben nem szabad kifelé fordulnia. A merev középpozitúra jelentősen akadályozza a lovat a hátában, és elveszíti a lendületét. Ezért sok-sok gyakorlásra és erőre, jó kondícióra és persze lazaságra van szükség a tökéletesség eléréséhez.
Nyugodt kézzel
Ló és lovas harmonikus egységét csak tökéletes elengedettséggel és laza együttlengéssel lehet elérni. A lovasnak ennek ellenére bizonyos fokig meg is kell feszítenie a testét. Ebben nincs semmiféle ellentmondás. A bizonyos fokú megfeszítettség elengedhetetlen annak érdekében, hogy a lovat a hátsó felével aktív lelépésre ösztönözzük. A feszes tartás azonban semmi esetre sem vezethet merev tartáshoz, ugyanis a kettő nem azonos. A rugalmas lábízületek, a medence és a vállízületek lehetővé teszik, hogy a lovas együtt lendüljön a lóval, míg a kéz nyugodt, de nem görcsös tartásban marad. Nem szabad megszakadnia a kapcsolatnak a ló szájával sem. A lábszárak mindvégig a ló testén fekszenek, és csak akkor helyeződnek át, ha a lovas egy új patanyomfigurát vagy egy leckét akar bevezetni.
Súlyos hiba
A díjlovagló verseny bírái a vizsga nehézségi fokától függően többé vagy kevésbé szigorúak. Értékelik a segítségadást, a korrekt ülést, a lovas tapintatát és irányítóképességeit. Lovaglás közben kerüld el a következő hibákat:
- túlságosan nyilvánvaló, a nézők számára is jól látható kézmozdulatok;
- a sarkak magasra húzása vagy a lábszárak laza lötyögése a ló oldala mellett;
- a felsőtest túlságosan látható áthelyezése, előrevagy hátradőlése (elő- vagy hátsó ülés);
- a medence túlságosan markáns, zöttyenő áthelyezése az elülső vagy a hátulsó nyeregkápairányában;
- kapkodó, nyugtalan fejmozgás, a kezekre vetett gyakori pillantások.
Egyazon figura (megállás és köszönés) egy elismert nemzetközi díjlovas és egy fiatal kezdő kivitelezésében. Balra Regula Straumann sikeres Iova,TricTrac hát l lovas tartása éppúgy hibátlanul tökéletes, mint a lováé.
Jó tudni!
Az elmélettől a gyakorlatig
Fiatal lovasként először nem kis fáradságodba fog kerülni a helyes ülésmódra való rátalálás és annak megőrzése. Nem könnyű feladat a láthatatlan segítségadás elsajátítása sem. Ráadásul köztudott az is, hogy amit te olyan sok fáradsággal gyakorolsz, egyes ismert díjlovasok nem feltétlenül szívlelik meg. Az igényes nemzetközi versenyek igen magas követelményeket állítanak a lovak elé. A figurák rendkívül nehezek, bonyolultak, így időnként szükségessé válik, hogy a lovas a tartózkodását sutba vetve, lovának kissé nyilvánvalóbb utasításokat adjon. Végül: egy versenyen szinte lehetetlen tökéletes, hibátlan teljesítményt nyújtani. Ennek ellenére törekednünk kell a láthatatlan segítségadásra.
Érzékeny segítségadás
Hosszú az út a kezdő lovas ügyetlen szárvezetésétől az élsportoló díjlovas láthatatlan segítségadásáig - még a ló számára is.
A különféle segítségek összhatása
Minél nagyobb előrelépéseket teszel a lovaglásban, annál finomabbá válnak a segítségadásaid is. Minden akciót a comb által gyakorolt nyomás és a szár feszülésének minimális, kívülről alig látható változásával kell elérni. A különböző comb-, súly- és szársegítségek hibátlan összjátékát csupán a pontos, magabiztos összehangolás eredményezheti. Közben természetesen figyelned kell a ló reakcióira is, és a segítségeidet ezekhez mérten kell adagolnod. Elsődleges cél, hogy a ló és lovasa összeforrott, harmonikus egységet alkosson.
Minden ló más
Az irányításhoz alkalmazott segítségeket természetesen a ló betanítási fokához is hozzá kell igazítani. Egy fiatal lónak mindannyiszor világos és érthető segítségekre van szüksége, egy tapasztalt állatnál viszont leggyakrabban elég egy aprócska jelzés is. A lovak rendkívül érzékeny és tanulékony állatok, és a legrövidebb időn belül felismerik a különbséget a lovas testtartásában, mozdulataiban. Amint a fiatal ló megértette egy segítség értelmét, akkor is végre fogja hajtani a parancsot, ha csak rövid jelzést kap. A kiképzés során alkalmazott jutalmazással és dicséretekkel sok mindent elérhetünk.
Az éllovasok szereplésében a nezők számara alig észlelhető a segítségadás (képünkön Louise Nathhorst, Walk on Top nyergében).
Ha a lovas szinte „beleragad" a nyeregbe, a legigényesebb gyakorlat közben is harmonikus egységet alkot a lóval (a képen Carol Lavell, lova, Gifted hátán).