Futószárazó kör kialakítása
A futószárazó kör a legkülönbözőbb célokat szolgálhatja – nem csupán a futószárazásra használjuk.
Hagyományos futószárazó kör és Round Pen
A futószárazó kör eredetileg egy kerek tér volt,amelyen a lovat futószáron mozgatták. A futószárazó kör ma már alig fordul elő az eredeti alakjában. Az amerikai Round Pen,amely mind a lovon végzett,mind pedig a talajmunkákra alkalmazható,alaposan kitágította a kör felhasználási területét. A futószárazó kör átmérője 12-16 méter,és általában magas kerítés övezi. Kifejezetten a fiatal lovak kiképzését szolgálja. Amennyiben elég nagy az istálló területe,nem szabad lemondanunk egy szakszerűen kialakított futószárazó kör létesítéséről,hiszen jó szolgálatot tesz a lovasoknak.
Az ideális helyszín
Először azt kellene átgondolni,hol találunk ideális helyszínt a futószárazó kör létrehozásához. Minél egyenesebb a talaj,annál kevesebbek a föld elegyengetésének költségei. További szempont a könnyű hozzáférhetőség. A vizet átengedő talaj alkalmasabb,mint az agyagos föld,mivel az esővíz az előbbiben gyorsabban elszivárog,ill. felszívódik.
A kör bekerítése
a futószárazó kör széleit kialakíthatjuk úgy,mint egy összefüggő falat,mint egy kerítést,de kombinálhatjuk is ezt a két formát(falak és kerítések). A fallal körülvett kör megkönnyíti a ló munkáját,mivel nincs,ami elvonná a figyelmét,és teljes mértékben képes összpontosítani. A kerítés vagy egy vegyesen kialakított határvonal olcsóbb,viszont nagyobb mértékű összpontosítást igényel a lótól és lovasától egyaránt… Ami viszont bizonyos körülmények között még előnyös is lehet!
Fa vagy fém?
A futószárazó kört bekeríthetjük cinkezett fémkerítéssel,de akár egyszerű deszkákkal is. A fa persze olcsóbb,és ráadásul szebb látványt is nyújt. A fa kerítés megépítése azonban kissé hosszabb időbe telik,és nem olyan egyszerű az áthelyezése sem. A támasztógerendákat előkezelés után lehet csak felhasználni,illetve nagyon jó minőségű,ellenálló,kemény fából kell készülniük(akác,cédrus). A jegenye-és a lucfenyőből nyert faanyagot előzőleg több napig favédő oldatban kell áztatni,vagy alkalmas impregnálószerrel kell bekenni. A legnagyobb korhadásveszély a földfelszín közelében áll fenn. Lehetőleg a deszkákat is be kell vonni(nem mérgező!)védőmázzal.
A méretek
- az ideális futószárazó kör átmérője körülbelül 12-16 méter.
- a kerítés magasságának körülbelül 2 méternek kell lennie.
- a folyamatos kerítés alkotó deszkák legyenek legalább 30 milliméter vastagok és legfeljebb 3 méter hosszúak.
- a fal egy része alkotja egyszersmind a kaput is. Szélessége tehát ugyanannyi,mint egy deszkáé(3 méter). Természetesen alkalmazhatunk kétszárnyas kaput is.
Vigyázat,veszély!
A villanydrót
A futószárazó kört nem szabad villanykerítéssel bekeríteni. Ez legfeljebb átmeneti megoldásként fogadható el. Túl nagy ugyanis a veszélye annak,hogy a ló munka során hozzáér és megsérül. Az áram nélküli drótról is jobb,ha lemondunk,mivel a ló ezt a kerítést könnyen legyőzi.
Tudtad hogy…???
…a fémkerítést elég gyorsan fel lehet állítani. Költözés esetén z egyes elemeket gond nélkül le lehet szerelni és el lehet vinni. Ez a megoldás ugyan meglehetősen drága,viszont biztonságos. Persze csak ha a rácsok elég nehezek és stabilak. Nem szabad elmozdulniuk,ha egy ló véletlenül beléjük ütközik.
A technikai oldal
A talaj előkészítéséhez és a kapu felállításához alapos és szakszerű ismeretekre van szükség. Nagyon hasznos lehet egy szakember tanácsa vagy segítsége.
A talaj
A futószárazó kör talaját úgy kell elrendezni,hogy bármilyen időjárás esetén dolgozhassunk rajta. Ha a talaj eredeténél fogva nem áteresztő és rugalmas,ennek megfelelően kell átalakítani. Az a talaj. Ahol nem megfelelő a víz elvezetése,többnyire használhatatlan! A régi földet körülbelül 60cm mélyen kiszedjük,és a talajt kissé ferdére igazítjuk. Ezután mintegy 30cm magasságig sóderrel szórjuk le,amit szilárdra hengerelünk. Erre 10-15 cm vastagságú finom kavics kerül,amelyet ugyancsak le kell döngölni. Ezután. Mennyiben mód van rá,iktassuk közbe három hónapnyi szünetet. Ezután a mélyedést feltöltjük 15-20 cm puha földdel vagy fűrészforgáccsal,és még egyszer lehengereljük. Az egész területet csupán egy év múlva lesz használható!
A kapu
Ahhoz,hogy a kapu hibátlanul működjön,felállításakor kellő szakmai ismeretekre van szükség. Nem is olyan egyszerű ugyanis síkterületen felállítani egy kaput a kerítéssel együtt a legjobb,ha megkérdezel egy mesterembert,vagy egy hozzáértő szakembertől kérsz tanácsot. A kapunak kívülről és belülről egyaránt probléma nélkül nyithatónak és csukhatónak kell lennie. Emellett elég szélesnek kell lennie,hogy a traktor,a borona,a homokszállító teherautó stb. kényelmesen átmehessen rajta.
Jó tudni
Az alapvázat támasztóoszlopok segítségével állítjuk fel. Ezeket nem betonozott talajon 80cm mélyen ássuk a földbe. A tartóoszlopoknak legalább 20cm vastagnak kell lenniük.
A talaj gondozása
A talajt naponta le kell permetezni,a patanyomot pedig minden futószárazás egyenesre kell igazítani. A burkolatot időről időre meg kell boronálni és ki kell simítani. Kezdetben hengereljük a talajt,hogy a alsó rétegek összenyomódjanak. A futókörbe került köveket azonnal el kell távolítani!