A sportló
Közös elődök
Minden sporttó három nagy fajtától származik: az angol és az arab telivértől, valamint az ibériai lótól. Tőlük örökölték lendületüket, eleganciájukat és egyensúlyérzéküket. A lovak sikere ezektől, az alaptulajdonságoktól függ.
A versenylovak
Bár az első lóversenypályákat csupán 600 evvel később építették, tulajdonképpen már a 11. században is tenyésztettek gyors, versenyzésre alkalmas lovakat. Angliában ehhez keleti telivér kancákat, úgynevezett „Royal Madres" lovakat (királyi kancák) hoztak be az országba, és főleg arab és berber ménekkel pároztatták őket. Ma különbséget teszünk a sport- és a versenylovak között, mivel a ló versenyeknek különleges helyük van a lovassportban.
A lovassport fajtái
A sportban nyújtandó nagy teljesítményekre tenyésztett és válogatott sporttó csupán hosszú idővel a telivér után jelent meg. A lovassport igazi népszerűségre azonban valójában csak 1956 után tett szert, amikor is a díjlovaglást, az ugratást és az összetett versenyeket is fel vették az olimpiai játékok versenyszámai közé. Ennek következtében egyre több elhivatott rajongója akadt mind a sport-, mind pedig a hobbilovaglásnak.
Szigorú szelekció Nyugat-Európában
Az élsport a lótenyésztést is erősen befolyásolta. Németország és Hollandia hamarosan szigorú tenyésztési szabályokat vezetett be. A francia tenyésztőktől eltérően a lovak jellemét, vérmérsékletét is figyelembe vették. Azokat a lovakat, amelyeknek rossz volt a jellemük, vagy olyan jegyeik voltak, amelyek nem feleltek meg a bejegyzés feltételeinek, kizárták a tenyésztésből. Ez a szigorú szelekció pedig odavezetett, hogy ezekből a lovakból mára rendkívül érzékeny csúcssportolók váltak. A többnyire éppoly híres elődökkel rendelkező, sikeres lovakért ma csillagászati összegeket fizetnek.
Toleráns franciaországi tenyésztés
Franciaországban, kezdetben nem létezett pontosan lefektetett tenyésztési politika. A lovak kiválasztásánál kizárólag a teljesítmény volt mérvadó. Ez odavezetett, hogy a legkülönbözőbb fajtájú és alkatú lovak tenyésztését engedélyezték. Ennek eredményeképpen született ugyan néhány kivételes bajnok, a siker azonban sajnos nem mindig volt olyan átütő, és az eredmények hosszú ideig nem voltak egységesek. Mivel azonban a lovak külleme, jelleme, mozgása és teljesítménye erősen különbözött, egy francia sportló vásárlásakor semmilyen garancia nem volt a sikerre. Ma ezek a lovak főleg az ugrásban jeleskednek.
Amire ügyelni kell
A tenyésztők ma egyre jobban odafigyelnek a tenyészmének és -kancák jellemére, hogy így kiegyensúlyozott, intelligens, tanulékony és jó teljesítményű utódokat hozzanak létre .a képen Rocky, a sikeres trakéneni mén látható.
Körülnézet
A „sportló" éppoly kevéssé alkalmas definíció bizonyos biológiai tulajdonságok megjelölésére, mint a „meleg vérű" jelző. Minden sporttónak vannak azonban bizonyos ismertetőjegyei: hosszú lábúak, elegánsak, mozdulataik tágak, térölelők. A képen egy westfáliai ló található.
A sportló jelleme
A célzott tenyésztés révén pompás és kiváló teljesítményekre képes sportlovak jöttek létre. Megvásárlásukhoz azonban vastag pénztárcára van szükség...
A szelekció már a születésnél kezdődik
A sportlótenyésztők ma nagy hangsúlyt helyeznek a származásra és a szigorú szelekcióra, amelyre teljesítményvizsgák segítségével kerül sor. Rendszeresen rendeznek vizsgákat a tenyészkancák és -mének számára, amelyek teljesítése a feltétele annak, hogy bejegyezzék őket a tenyészkönyvbe. Ráadásul léteznek olyan rangsorolások is, amelyekben a méneket az utódaik győzelmeinek száma szerint is értékelik. A vizsgák alkalmával viszont nem csupán a felhasználási cél szempontjából döntő jelentőségű képességeket értékelik (ugráskészség, járás, gyorsaság stb.). Különleges figyelmet szentelnek a vérmérsékletnek, a jellemnek és a szorgalomnak is.
Versenynemek, fajták?
Még nemrég is az a hiedelem uralkodott, hogy minden fajta csak egy meghatározott versenynemre alkalmas. Az angloarab lovakat ennek értelmében csak az összetett versenyeken indították, a francia hátaslovat az ugratóversenyeken, a trakénenit pedig a díjlovaglásban állították rajthoz. Ma ismét gyakrabban tenyésztenek sokoldalú lovakat, mint a westfáliait vagy a holland melegvérűt (KWPN), amelyek nemcsak ugrásra, hanem díjlovaglásra és néha összetett versenyekre is alkalmasak. Árverések alkalmával ezért előfordulhat, hogy ugrató és díjlovasok ugyanazért a lóért versengenek!
Tudtad hogy… ?
... szinte minden sportló nyitott tenyészkönyvekből származik? Zárt tenyészkönyvben csak olyan lovak találhatók, amelyeknek a szüleit is bejegyezték a mindenkori fajta egyik tenyészkönyvébe. A nyitott tenyészkönyvbe rendszerint olyan állatokat is felvesznek, amelyek különböző fajták keresztezéséből származnak - természetesen amennyiben tejesítik a szigorú válogatás kritériumait.
Jó tudni!
Az összetett versenyeken induló lónak mindig megkülönböztetett helyzete volt a lovassportban. Mivel minden lónak különleges kitartással és gyorsasággal kell rendelkeznie, többnyire túl könnyük az ugratáshoz vagy a díjlovagláshoz.
|