Veszélyek az istállóban
1. számú szabály: biztonság
Mindegy, hogy egy egész istállóról vagy csak egyetlen lóról gondoskodsz-e, a legfontosabb mindig, minden körülmények között a biztonság.
Tűzveszély
Az istálló fokozottan tűzveszélyes. A legtöbb ilyen jellegű épület ugyanis nagyrészt fából készült, és mindenütt tele van szalmával, illetve más gyúlékony anyaggal. Ha valahol tűz üt ki, villámgyorsan terjed, és a tűzoltóság többnyire későn ér a helyszínre. Emiatt meg kell tenni minden szükséges óvintézkedést, hogy megakadályozzuk a tűz keletkezését és terjedését.
A legfontosabb szabályok:
- Elegendő tűzoltókészüléknek kell kéznél lennie. Ezek száma az épület nagyságától és a lovak számától függ. A készülékeket rendszeresen ellenőrizni és szükség esetén pótolni kell. Ezt a munkát szakember végzi, aki évente egy-két alkalommal látogatást tesz nálad. Olvasd át egyszer alaposan a használati utasítást, hogy vészhelyzetben valóban használni is tudd a tűzoltókészüléket.
Az istállóban szigorúan tilos dohányozni.
- Ha lehet, a száraz szénát és a szalmát ne a bokszok felett vagy az istállóban, hanem egy másik épületben tárold.
- A bokszajtóknak vészhelyzetben könnyen ki kell nyílniuk. A zárak,a nehezen kinyitható kampók vagy ez öreg,csomós zsinórok rendkívül veszélyesek.
- A tűzoltóság, a mentőszolgálat, az állatorvos és a rendőrség sürgősségi hívószámait érthető okokból a telefon mellett, jól látható helyen kell kifüggeszteni.
Vigyázat,veszély!
Soha ne mondd (és gondold):
„Dohányzom, de mindig vigyázok."
„A lovam soha nem próbálja meg kirántani magát. „Az én lovam nem szokott rúgni." „Az én lovam soha nem fut el."
A baleseteket nem lehet előre látni, mindig váratlanul történnek. Ne játssz hát könnyelműen a saját maga és a lovad biztonságával!
Amire ügyelni kell
A kikötőzsinórokat pánikcsomóval kell ellátni, amelyet vészhelyzetben egyetlen rántással ki lehet oldani. A stabilan becsomózott zsinórok veszélyesek! Ezenkívül a ló lábai közé került elszabadult kötél is komoly sérüléseket okozhat.
A kikötés veszélyei
A kikötéshez használt eszközöknek stabilaknak kell lenniük. Az istállóban legyenek szilárdan a betonba ágyazott gyűrűk. Soha ne kösd ki a lovat rosszul megerősített tárgyhoz, amelyik enged, ha a ló túl erősen húzza meg (gerenda, deszka stb.) A kikötésnél használt eszközök mellett nem szabad lyukaknak, éles szegélyeknek, hegyes szögeknek vagy ehhez hasonló tárgyaknak előfordulniuk. A zsinór és a drót, főleg a szögesdrót szintén nagyon veszélyesek. A ló megakadhat a szerszámokban és a vödrökben (főleg azokban, amelyeknek van fogantyújuk), és megsérülhet.
Veszélyek a bokszban
Komoly következményekkel járhat, ha a ló elesik a kemény, síkos padlón. A boksz padlójának ezért csúszásmentesnek kell lennie. A bokszbaleseteket megakadályozhatja néhány gumialátét, barázdált felszín, természetes talaj vagy egy vastag réteg alom. Az istállóutcának is legyen csúszásgátló bevonata. A sima cement veszélyes lehet! A bokszajtóknak kifelé kell nyílniuk, és riglivel kell záródniuk, amit veszély esetén gyorsan ki lehet nyitni. Az istállónak nem szabad túl alacsonynak lennie, hogy a levegőáramlás zökkenőmentes legyen. A lónak fel kell tudnia emelnie a fejét anélkül, hogy a plafonba ütközne.
Ha a bokszajtók felső szárnya ki van nyitva, jól meg kell őket erősíteni. Ha egy széllökés vagy a ló egy váratlan mozdulata becsapja a szárnyakat, komoly sérüléseket okozhatnak a ló vagy a lovas fején.
Jó tudni
Mielőtt újrafestitek az istállót, tudakozódjatok, mivel sok festék és favédőszer mérgező. A lovak szívesen nyalogatják és harapdálják az istállóajtókat, és közben veszélyes mérgező anyag kerülhet a szervezetükbe. A festékek bizonyos időn keresztül (néha évekig is!) mérgező gázokat árasztanak. A lovakat ezért csak akkor vezesd vissza a frissen mázolt bokszokba, ha már minden veszély elmúlt. A legjobb, ha környezetbarát termékeket vásároltok, amelyek nem tartalmaznak mérgező anyagokat. Talán egy kicsit drágábbak, de sokkal biztonságosabbak.
Veszélyek a lovakkal való érintkezésben
Ha az istálló szakszerűen fel van szerelve, kizártuk vagy legalábbis csökkentettük a legtöbb kockázat esélyét, amit egy lóval való érintkezés magában rejt.
A helyes nevelés
Neveld úgy a lovat, hogy felszólítás nélkül soha ne fusson ki a bokszból, még ha az ajtó nyitva áll is. Egy jólnevelt ló mindenkor nyugodtan hagyja, hogy a fejére húzzák a kötőféket, és a lovas sietség nélkül kivezesse az istállóból. Tanítsd meg pajtásodat arra is, hogy egy kijelölt helyen nyugodtan egy helyben álljon, ha a bokszába lépsz. Így minden alkalommal beviheted neki a takarmányt, vagy kitrágyázhatod a bokszot annak a veszélye nélkül, hogy rálépne a lábadra.
Belépés a bokszba és a boksz elhagyása
A bokszba való belépéskor folyamatosan figyelned kell a lovat. Soha ne zárd be magad mögött az ajtót, ha a lovadnál vagy bent a bokszban, de arra is vigyázz, nehogy kirontson rajta!
Mielőtt kivezeted a lovat a bokszból, még akkor is tedd rá a kötőféket, ha békés és engedelmes természetű, és egy kötéllel a nyakában is nyugodtan hagyja, hogy vezesd. Tanítsd meg, hogy engedje magát nyugodtan kivezetni, majd ismét bevezetni a bokszba, anélkül, hogy tolakodna vagy húzna. Elég széles a bokszajtó? Ha fél az ajtótól, mert már egyszer nekiment vagy felsértette magát benne,valószínűleg olyan gyorsan kirohan, ahogy csak bír, vagy éppen nem akar majd bemenni. Az ajtó éleire erősített gumi- vagy bőrcsík megelőzi a kellemetlen sérüléseket.
Tipp
A trágyázóvilla igen veszélyes szerszám. Főleg a lovad jelenlétében kezeld óvatosan, és használat után azonnal tedd a helyére. Seprűnek, lapátnak, vödörnek és késnek sem szabad az istállóutcában ledobva hevernie.