Mérgezések
A mérgezések különböző fajtái
A mérgezést különböző okok válthatják ki, és különböző szimptómákban nyilvánulhat meg. Ennek megfelelően a kezelésük is
teljesen különböző.
Mérgezésre utaló jelek
Az eleség által okozott mérgezési tünetek a lekülönbözőképpen nézhetnek ki. Egyes anyagok vagy mérgező növények az idegrendszerre gyakorolnak változatos hatást, és görcsökhöz, szédüléshez, a mozgásrendszer zavaraihoz vagy éppen kómához vezethetnek. Más ételmérgek súlyos légzési problémákkal, fulladási tünetekkel járnak. Ezenkívül a legváltozatosabb allergiás reakciókra is sor kerülhet: napfényérzékenység, csalánkiütések, duzzanatok, bőrpír, valamint vesepanaszok véres vizelettel, sárgaság stb. léphet fel. A leggyakrabban emésztési panaszok jelentkeznek a lónál: kólika, hasmenés, fokozott nyálkiválasztás, fogyás stb. Mivel a tünetek, mint a fenti ismertetés is mutatja, rendkívül sokrétűek, nem éppen könnyű a mérgezés pontos diagnózisának felállítása.
A mérgezés okai
A lovakat érő mérgezések gyakori okai azok a mérgező anyagok, amelyeket az ember hagy maga után elővigyázatlanul a természetben, illetve amelyeket a növényekhez és az iparilag feldolgozott lótakarmányhoz tudatosan vagy akaratlanul hozzákever. Gyomirtószerek, féregtelenítő készítmények és a földekre széthordott trágyázószerek az állatok számára mérgezőek lehetnek. Ezért aztán eléggé veszélyes egy lovat közvetlenül egy megművelt föld melletti legelőterületen legeltetni. A lovaknál megállapított élelmiszer-mérgezéseknek csak mintegy egy negyede vezethető vissza az elfogyasztott mérgező növényekre. Még egyszer nézzük át nyugodtan azokat a mérgező növényeket, amelyeket ismernünk és kerülnünk kellene: a cserjék közül a legveszélyesebbek a tiszafa apró piros bogyói. A keserű mandula, a bukszus,az aranyeső, a robínia (hamis akácnak is nevezik) és a rododendron ugyancsak nagyon mérgezők. A vadnövények, virágok és füvek közül többek közt a mocsári zsurló, a saspáfrány, az őszi kikerics, a gyűszűvirág, a palástfű és az orbáncfű mérgezők a lovak számára. Sok mag és termés is élvezhetetlen a lovak részére, főleg a vadóc, a tejfűfélék közé tartozó ricinusz, a sárga csillagfürt és a makk.
A kezelés
A kezelés a mérgezés fajtájától függően egészen különböző lehet. Egyes mérgek ellen létezik jól bevált ellenszer. Ha viszont semmilyen gyógyszer nem áll rendelkezésre, az állatorvos minden bizonnyal gyomormosást fog végezni, vagy hashajtót ad be. Emellett tüneti kezelést is alkalmaz.
Jó tudni!
A lovak megbetegedhetnek a romlott vagy a szavatossági idejüket meghaladott takarmánytól is. A rothadt vagy penészes szénán, szalmán vagy gabonán jelentkező gombák olyan mérgeket tartalmaznak, amelyek a lovakra nézve ártalmasak. Vigyázz, nehogy olyan nyerstakarmányt vagy gabonát vásárolj, amely nyirkos vagy nedves lett. Ezenkívül csakis makulátlanul tiszta és száraz helyen lehet tárolni hátasaink takarmányát.
Figyelem,hiba!
Soha nem szabad a lónak olyan élelmiszert adni, amelyet eredetileg más állatoknak szántak (szarvasmarháknak, madaraknak stb.).
Tiszafa:
A tiszafa halálos méreg a lovak számára. Soha ne kösd ki a lovadat egy ilyen cserje közelében!
Zsurló:
Orbáncfű:
A zsurló és az orbáncfű a mi legelőinken is gyakran előforduló mérgező növények. A lovak normális körülmények között nem eszik meg őket, de ha csak kevés és silány fű van a legelőn, és túl kevés szénát kapnak, néha mégis rájukfanyalodnak.
A takarmány veszélyes szennyeződése
A lótakarmány nem mindig mentes a szennyeződésektől. A takarmányt előállító ipari létesítmények fáradozásai ellenére a lovak abrakában néha különös adalékokra lelhetünk.
Halálos antibiotikum
Néha maga az abrak az oka a lovak veszélyes mérgezési tüneteinek. Néhány évvel ezelőtt egy Reims (Franciaország) közelében található istálló valamennyi lova súlyos beteg lett, miután elfogyasztotta az abrakot. Kiderült, hogy a lovak takarmánya ugyanazon a futószalagon futott át, amelyen röviddel azelőtt a tyúkok számára készült élelem, anélkül, hogy közben letisztították volna a gépet. A tyúkeledel olyan antibiotikumokat tartalmazott, amelyek a lovak számára halálosak voltak. Azok a lovak, amelyek túlélték a mérgezést, gyógyíthatatlan idegrendszeri károsodást szenvedtek. Az ilyen balesetek napjainkban szerencsére csak ritkán fordulnak elő. Ennek ellenére tudnunk kell, hogy ennek a kockázata manapság is létezik. A vizet külön féle veszélyes anyagok szennyezhetik. Rendszeresen ellenőriztesd, hogy egészen biztos lehess benne: iható!
Doppingolás abrakkal
Olyan sajnálatos esetek is előfordultak, amikor a takarmányszennyeződést mák vagy csokoládés keksz okozta. A lótakarmány előállítására szánt gabonát elővigyázatlanul egy rosszul kitisztított teherkocsiban szállították, amelyben korábban kakaóbabot vagy mákvirágot (ebből készül az ópium) fuvaroztak. A csokoládé teobromint, a mák pedig morfiumszármazékokat tartalmaz - a lovassportban mindkettő használata tilos. Versenylovasokat vádoltak meg doppingolással, habár a tilos szubsztanciák az ő tudtuk nélkül jutottak be a lovak takarmányába. A takarmány-előállító ipar azonban időközben olyan döntéseket hozott, illetve olyan előírásokat léptetett életbe, amelyek biztosítják, hogy a jövőben ilyesmi semmiképp ne fordulhasson elő.
Amire ügyelni kell!
A takarmány-előállítók kötelesek legalább fél évig megőrizni minden előállított takarmány mintáját. Ezért aztán őrizd meg az általad vásárolt abrakadagok számláit és a csomagolás etikettjeit: ha valóban előfordulnak mérgezésre utaló tünetek a lovadnál, abban az esetben kérheted a gyártónál őrzött takarmányminták kivizsgálását.