Így marad nyugodt a ló az állatorvos előtt
A helyes fellépés
Lovad nyugalmáért meg kell őrizned a hidegvéredet.
Bizalom és tisztelet
Egy jól nevelt ló, amely feltétel nélküli bizalmat érez gondozója iránt, többnyire minden nehézség nélkül engedi, hogy az állatorvos ellássa. Tiszteletben tartja mesterét, és minden körülmények között megbízik benne. Az idegesség, a türelmetlenség, az arrogancia, az aggodalom vagy a félelem ellenben mindig átragad a lóra. Ilyenkor legjobban teszed, ha kereket oldasz, és békén hagyod a lovadat...
Nyugalom
Az elsőszámú szabály tehát: minden körülmények között maradj nyugodt! Csendesen, nyugodt hangon beszélj a lóhoz, amíg az állatorvos foglalatoskodik vele s ellátja. Ez nemcsak a lónak segít, hanem neked is. A második szabály: a lónak látnia kell maga előtt a menekülésre való esélyt is, különben bezárva érzi magát, és könnyen pánikba esik. Ahelyett, hogy kikötnéd a lovadat, inkább kérj meg valakit, hogy segítsen, s tartsa meg pajtásodat a kezelés alatt.
Határozottság
Sok ló megkísérli, hogy kibújjon az állatorvosi kezelés alól,főleg ha az kellemetlen vagy éppen fájdalmas a számára. Nyugtasd meg az állatot, ugyanakkor fellépésed legyen határozott és magabiztos. Lovadnak világosan meg kell értenie, hogy nem fogsz engedni, és mindenképp engedelmeskednie kell. Ha elmozdul a helyéről, utasítsd rendre, és azonnal vezesd vissza a helyére. Ha viszont engedelmesen állt egy helyben, rászolgált a dicséretre és a jutalomra. Főleg az első állatorvosi kezelés alkalmával kell mindennek nyugodtan és oldott légkörben zajlania, hogy a ló a legközelebbi látogatás során nehogy megijedjen már az állatorvos puszta látványától is.
Amire ügyelni kell!
Nyugtatószer
Az állatorvos nyugtatószert fecskendezhet be a lónak, vagy éppen helyi érzéstelenítést is végezhet, ha fájdalmasabb kezelést kell végrehajtania. Az orvos jelenléte nélkül azonban soha nem szabad semmilyen gyógyszerhez nyúlnod. Mindenképp kérj meg valakit, hogy segítsen, ha egyedül nem tudod megtartani a lovat.
Vigyázat,Veszély!
Az orrfék
Az orrfék tulajdonképpen egy fafogantyús kötél, amelyet a ló felső ajkára teszünk, és a fogantyú forgatásával óvatosan, nehogy fájdalmat okozzunk pajtásunknak, szorosabbra húzunk. Ez ugyan egy kívülálló szemében állatkínzásnak tűnhet, viszont egy rövid időre eltereli a ló figyelmét. Az orrára gyakorolt nyomás révén ugyanis boldogsághormonok szabadulnak fel. Ily módon elérhetjük, hogy a rövid, fájdalmas kezelések alkalmával nyugodtan álljon. Az orrfék azonban tíz percen túl nem hat A lovak ezután idegesek lesznek, és aztán már tényleg nem maradnak nyugton. Az orrfék használatának csak akkor van értelme, ha az ember tudja, hogy hogyan kell helyesen bánni vele. Egy laikus jobban teszi, ha hozzá sem nyúl.
A ló nyugodt állása
Tízből kilenc esetben a lónak nem kell teljesen nyugodtan, mozdulatlanul állnia a kezelés alatt. Ehhez többnyire elég egy tapasztalt gondozó. Létezik azonban néhány olyan egyszerű módszer, amellyel megnyugtathatod az idegeskedő lovat.
1. Egy segítő
A ló akkor nyugszik meg a legjobban, ha olyasvalaki tartja, akit jól ismer, és akiben feltétel nélkül megbízik. A dicséret, a simogatás és a nyugtató szavak minden esetben segítenek. Ha ez mind nem elég, fel kell emelni a ló egyik első lábát. A segítő viszonylag erősen behajlítja a felemelt lábat. A lónak azonban nem szabad eközben a segítőre támaszkodnia!
2. A nyakredő
A másik figyelemelterelő technika abban áll, hogy kezünkkel jól megmarkoljuk a ló egyik nyakredőjét, mégpedig a nyak hajlatánál, közvetlenül a vállak felett. A redőt markold meg jó szorosan a kezeddel, és húzd magad felé. Ha kell, akár a másik kézzel is segíthetsz ebben.
3. A fülvizsgálat trükkje
Egyesek megfogják a ló fülét, és egyszerűen kifordítják. A fül kifordítása azonban kellemetlen fájdalmat okoz a lónak, ezért ezt a módszert ne utánozd!
4. Az orrszorítás módja
Az orrszorító fék használata helyett kézzel is megfoghatod lovad felső ajkát, és óvatosan, aránylag szorosan összenyomhatod. Ez a módszer azonban csak akkor alkalmas, ha csupán egy pillanatra kell elterelni a ló fegyelmét.
A vezetőlánc avagy a war bridle használata
Az erősen védekező vagy makrancoskodó lóra húzhatsz vezetőláncot is. Ezt a zabla oldalsó gyűrűin keresztül áthúzzák az orr felett. A westernlovasok által használt szerszám, a war bridle szintén alkalmas a nehéz természetű lovak megfékezésére. Ezek a segédeszközök azonban nagyon kényelmetlenek, sőt fájdalmasak is lehetnek a ló számára, ha ellenőrzés nélkül vagy rosszul alkalmazzák őket. Csak tapasztalt, gyakorlott kézbe valók!