Gyermek- és póniversenyek
A jövő generáció versenyei
A nemzetközi szabályzat különbséget tesz a pónilovasoknál a juniorok és az ifjúsági lovasok között.
12 év alatt nem megengedett
A nemzetközi versenyeken résztvevő pónilovasoknak legalább 12 éveseknek kell lenniük (illetve a verseny évében kell betölteniük a 12. életévüket), és legfeljebb 16 éves korukig indulhatnak ebben a versenyszámban.
A póni marmagassága patkó nélkül nem haladhatja meg a 148 centimétert, patkóval együtt pedig legfeljebb 149 centiméter lehet. A juniorok 14- 18 évesek. Egy ifjúsági lovas ugyanakkor 16-21 éves lehet. A 16, 17 és 18 éves lovasok tehát eldönthetik, hogy az ifjúsági lovasok vagy inkább a juniorok kategóriájában akarnak-e lovagolni.
Miben rejlik a különbség?
A felnőttek számára szervezett versenyeken a helyezést elérő lovasok pénzdíjat kapnak. A gyermek- és pónilovasok ellenben csak a B kategóriás versenyeken és bajnokságokon kapnak pénzdíjat. A C kategória versenyeiben pénz helyett tiszteletbeli díjakat (oklevelet, szalagot, érmét, serleget stb.) osztanak ki. A felnőtt lovasok sajnos nem elégszenek meg a hírnévvel,az eszmei elismeréssel és egy szalaggal.
Ösztönzés a további munkára
A gyermekek számára rendezett versenyek legfőbb célja, hogy a fiatal lovasokban felébresszék a lovaglás iránti szeretetet és ragaszkodást, a siker feletti örömérzetet, és arra ösztönözzék őket, hogy tovább űzzék ezt a sportot. A játékok ezenkívül fejlesztik a versenyszellemet, és tapasztalatgyűjtésnek sem utolsók. Hogy a versenyek valamennyi lovas számára hozzáférhetők legyenek, a szervezők azt a gyakorlatot alakították ki, hogy a részvételi költségeket a lehető legalacsonyabban tartják. Nemzetközi versenyeken azonban a résztvevőknek több száz eurós kiadással kell számolniuk.
Számtalan díj
A fiatal lovasok minél alaposabb motiválása céljából a szervezők a regionális versenyeken számtalan díjat tartanak készenlétben. Ennek az intézkedésnek vagy figyelmességnek is a lovassport támogatását kell szolgálnia. A legjobb eredményeket elérő lovasok természetesen díjat kapnak, néha azonban (vigasz)díjjal jutalmazzák a legszebb stílusú lovast vagy a legelegánsabb párt, a legsportszerűbb, illetve a legbalszerencsésebb résztvevőt is. Sok versenyen kap minden résztvevő legalább egy érmet emlékül, mivel a részvétel még mindig fontosabb, mint a győzelem!
Jó tudni
A nemzetközi versenyeken egy technikus szakember ellenőrzi a berendezéseket, és megbizonyosodik arról, hogy eleget tettek a biztonsági előírásoknak. Nemzeti rendezvényeken a bírók és az 0B-küldött ügyelnek a verseny előírásainak maradéktalan betartására. Ha pedig egy lovas leesik a lóról, azonnal ott teremnek a mentőszolgálat dolgozói, akik elsősegélyt nyújtanak neki, és - amennyiben szükséges - meg is vigasztalják a (pityergő) lovast.
Amire ügyelni kell
A lovasoknak a rajt előtt be kell mutatniuk egy igazolást, amelynek tartalmaznia kell a ló adatait, beleértve a méreteit is. A nyolcévesnél fiatalabb póniknak minden évben új igazolást kell kiállítani, amely nem lehet négy hétnél régebbi. Ha az igazolás hiányzik, vagy a zsűrinek az a benyomása, hogy az adatok nem felelnek meg a valóságnak, a mérést meg lehet ismételni.
Fontos tudnivalók
A TVR (Teljesítmény-VizsgaRend) olvasgatása meglehetősen fárasztó időtöltés. Ennek ellenére ismerned kell a legfontosabb pontokat.
A szükséges fegyelem
A versenypálya területén a gyermekeknek is tartaniuk kell magukat néhány szabályhoz. Nem viselkedhetsz úgy, ahogy akarsz. A mindenkori csoportfőnökök felelősek a lovasaikért (illetve a szülők a gyermekeikért) és az esetleges károkért. Ez vonatkozik a szálláshelyeken való magaviseletre is. Ha mégis károk keletkeznek, a nemzeti szövetség büntetést szabhat ki, vagy akár ki is zárhatja a vétkes lovast a csapatával együtt. A pályafőnök és a bíró feladata, hogy a felügyelete alá tartozó területen mindvégig gondoskodjon a nyugalomról és a rendről. Ha például egy lovas elveszíti az önuralmát, kihágást követ el, és kárt okoz, a bírók kizárhatják a versenyből.
Teljes felelősséggel
Az egész rendezvény során, azaz a verseny helyszínének területére való belépéstől kezdve annak elhagyásáig a pónit vagy a lovat kizárólag a lovasa lovagolhatja. Ellenkező esetben a résztvevőt kizárják a versenyből. Nem kérhetsz meg tehát egy tapasztalt lovast, hogy a lovat szükség esetén korrekciós lovaglással engedelmességre intse. A futószáron vagy hosszú száron végzett munka harmadik személy számára azonban megengedett.
A megfelelő felszerelés
A C kategóriás versenyeken mindig kötelező a szilánkbiztos, három, illetve négy ponton megerősített lovaglósisak. Az A és a B kategóriás díjlovaglóversenyeken megengedett a kemény fedelű kalap vagy a cilinder viselése is. A C kategóriában induló lovas célszerű lovaglóöltözéket vegyen magára nyúlékony, rugalmas pantallóval és csizmával, illetve jodhpurnadrágot és a hozzá tartozó lovaglócsizmát. Az A és a B kategóriában világos színű lovaglópantallót és csizmát, zárt zsakettet és nyakkendőt kell kötelezően viselni. A sarkantyúknak tompáknak kell lenniük, a sarkantyú tüskéje ne legyen hosszabb 3,5 cm-nél (ez érvényes a belovaglópályára is). A lovasok természetesen egyesületi vagy kluböltözékben is rajthoz állhatnak. A felszereléssel kapcsolatos előírások mind az edzőterületre, mind pedig a versenypályára érvényesek.
A rendezők annyi serleget és emlékszalagot osztanak ki, amennyi csak lehetséges, egyrészt hogy a fiatal lovasokat megjutalmazzák a részvételért, másrészt hogy bátorítsák őket a továbblépésre.