A lovaglóóra előtt
Tölts sok időt az istállóban!
A lovakkal való bánásmód gyakorlása érdekében minél több időt kell töltened a társaságukban. Ezért legalább fél órával a lovaglóóra kezdete előtt légy mindig az istállóban.
Munkára!
A lovaglóóra kezdete előtt 20-25 perccel már beindul a gépezet: nézd meg a tantervet, vagy kérdezd me; a lovaglótanárt, hogy melyik lovat kapod. Hozd elő a lovad kötő fékjét és tisztítószerszámait. Ha lehet, kin az istálló előtt kikötve tisztogasd meg a lovat. Ha ez tilos, tisztogasd le a bokszában.
Beleszagolni az istálló levegőjébe
Ha elég korán érkezel az istállóhoz, van elég időd arra, hogy egy kissé ráhangolódj a lovaglóórára. Tégy egy körutat az istállóban, nézz utána az ismerős lovaknak, és üdvözöld a többi lovast is. Ha így körbejársz, megtudod, mi újság az istállóban. Ha van még időd, tanulmányozd a lovasokat a lovardában, és figyeld meg, mit mond nekik a lovasoktató.
1. Mielőtt odamész a lovadhoz a bokszba, hívd fel magadra a figyelmét úgy, hogy már messziről a nevén szólítod és beszélsz hozzá. Nyisd ki a boksz ajtaját, és szólítsd fel a lovadat, hogy helyet adjon neked: indulj elfelé, és mondd: „vissza!", miközben, ha szükséges, kissé megtolod a ló vállait. Ha éppen farral áll feléd, mondd ezt: „fordulj!", és közben óvatosan emeld meg a kötőféket a hátsó fele irányába, de a biztonság kedvéért maradj távol a patáitól. Ha lovad beállóban áll, mindig balról közelítsd meg, és utasítsd, hogy a hátsó felével oldalra lépjen, mégpedig ezúttal is a „fordulj!" parancssal.
2.Ezután csukd be magad után a boksz ajtaját,hogy lovad esetleg ne tudjon kiugrani rajta, engedd, hogy kedve szerint körbeszaglásszon, beszélj hozzá, és simogasd meg. Nyugodt mozdulatokkal tedd fel rá a kötőféket, és tárd ki az ajtót jó szélesre. Vezesd ki a bokszból, és vigyed ki arra a helyre, ahol meg szoktad kötni.
3. Először kapard ki a lovad patáit,közben ugyanis megvizsgálhatod azt is, hogy nem laza-e egy patkó. Ha a patkó meglazult, jelentened kell az istállógondnoknak, és másik lovat kell választanod. Alaposan tisztogasd meg a lovadat: először kapargasd át a szőrét a lóvakaróval. Ha vaskaparót használsz, hagyd ki a ló csontos és érzékeny testrészeit: a végtagokat, a lábakat, a fejet és a hasat. Ezután menj végig a lóvakaróval az egész testén. Végül keféld ki a sörényét és a farkát.
4. Ha készen vagy a ló tisztításával, először tedd a helyére a tisztítószerszámokat, aztán hozd elő a nyeregkamrából a nyerget és a kantárzatot. Ügyelj rá, hogy semmit ne húzz magad után a földön! A hevedert éppen ezért helyezd rá a nyeregre, a kantárszárakat pedig egyszerűen akaszd a vállaidra (a szárakat jobbról és balról átvetjük a tarkószíjon).
5. Ha a lovad megvan kötve,először nyergeld fel. Eközben gondosan ügyelj rá, hogy a nyeregtakaró ne ráncolódjon, és a nyereg alatti szőr is szép sima legyen. Ezután kantározd fel a lovat.Tegyed a kötőfék tarkószíját a ló nyakára, hogy ne futhasson el. Ha a ló nem kint a szabadban, hanem a bokszában áll, először kantározd fel, s csak aztán tedd rá a nyerget. Ha még mindig van egy kis időd a lovaglóóra kezdetéig, nyugodtan áthúzhatod a kötőféket a kantáron (ha az nem túl szűk), és megkötheted a lovat a kötéllel.
6. Most már indulhattok! Óvatosan emeld át a kantárszárakat a lovad feje fölött. Fogd össze őket a jobb kezeddel körülbelül egy tenyérszélességgel a ló szája alatt, a szárak végét pedig tartsd a bal kezedben, és vezesd a lovat a kijelölt helyre.
Tipp
Ha a lovad télen le van takarva, tisztítás előtt vedd le róla a takar hajtogasd rendesen össze, és terítsd a bokszajtóra vagy egy nyeregbak A lovaglás ideje alatt mindannyiszor őrizd meleg és száraz helyen.
Ami jobb kedvre derít!
A lovat tisztítás közben ismered meg igazán: simogasd, beszélj hozzá kedvesen, és figyeld, hogyan reagál az egyes utasításaidra. Ha tisztogatás közben kellőképpen összebarátkoztok, a lovaglóórán is jóval könnyebben kommunikálsz hátasoddal.
Amire ügyelni kell
Miután feltetted a nyerget a ló hátura, mindig meg kell vizsgálnod, vajon simán fekszik-e a nyeregtakaró. A nyeregtakarót a maron húzd egy kicsit felfelé, még mielőtt bekapcsolnád a hevedert Ez nagyon fontos azért, hogy a takaró a nyereg alatt ne képezzen gyűrődést, hiszen ezáltal fájdalmasan megnyomódhat, sőt fel is horzsolódhat a ló bőre.