A döntőbírók
A rendelet őrei
Legyen szó díjlovagló versenyről vagy tereplovaglásról - a bíróknak ügyelniük kell a verseny rendtartásának betartására.
A legnagyobb felelősség
A versenypályán a bírók a felelősek minden döntésért. Ha zuhog az eső, ők döntik el, vajon meg kell-e szakítani a versenyt vagy sem. Ha a nézők véletlenül bekiabálással figyelmeztetik a lovast, hogy eltévesztette az irányt, ők döntik el mindenkor, vajon nem megengedett idegen segítségről van-e szó. Beavatkoznak akkor is, ha a lovas rosszul bánik a lóval, kizárják azokat a résztvevőket, akiknek a lova szemmel láthatóan nincs versenyformában, és a résztvevők tiltakozásaira is nekik kell válaszolniuk. A többi sportfunkcionáriussal együtt (pályafőnök, központi megbízott, műszaki felelős, állatorvos) lelkiismeretesen gondoskodnak az előírások hiánytalan betartásáról.
A bírókat nem kényeztetik el túlzott kényelemmel
A díjlovagló négyszögben
A bírók a díjlovaglásban különösen fontos szerepet töltetnek be. Ugratáskor a hibák világosak, a büntetőpontok számát gond nélkül meg lehet határozni. A díjlovaglásnál azonban a helyzet kicsit bonyolultabb. A rosszul kivitelezett feladat vagy a tévedés ugyan könnyen felismerhető, de az összteljesítmény értékelése nem olyan egyszerű. A bírók értékelik a jármódok tisztaságát, a ló engedelmességét és átengedését, a lovas ülését és irányítását stb. A személyes ízlésnek vagy a lovashoz, lóhoz fűződő kapcsolatnak mindemellett egyáltalán nem szabad sem pozitívan, sem negatívan befolyásolnia az értékelést. Bizony nem könnyű feladat!
A díjlovagló bíró
A bírói testület többnyire két bíróból áll, akik a bírók házikójában ülnek körülbelül 5 méterre a C ponttól, a díjlovaglási négyszög mögött. A magasabb szintű versenyeken a bírók - hárman vagy négyen - különböző házikókban, a négyszög más-más pontjánál foglalnak helyet, hogy kölcsönösen ne befolyásolhassák egymást, és a versenyzőket a legkülönbözőbb látószögből ítélhessék meg. A bírók minden résztvevőhöz kapnak egy értékelési ívet, amelyen szerepel a lovas neve, a rajtszáma és az egyes lekciók. Minden feladat mellett van egy szabad mező is, ahova a zsűritag beírhatja a pontszámot, illetve megjegyzést fűzhet a látottakhoz. Az L osztálytól kezdve ezenkívül négy összesített pontszámot is adnak (a jármódok tisztaságát, a ló lendületét, engedelmességét és átengedését, a lovas ülését és irányítását értékelik). Az írásbeli munkát többnyire jegyzőkönyvvezetők hitelesítik, azaz ellátják kézjegyükkel, és a leadott pontok alapján ők számolják ki a végső eredményt is.
A versenypályán és a terepen
A terep- és ugratóversenyeken a díjlovagló versenyekhez hasonlóan ugyancsak meghatározott számú bíró vesz részt (számuk általában a versenynemtő) függően változik). Feladatuk ebben az esetben sem korlátozódik csupán a lovas és a ló teljesítményének értékelésére. Ők a felelősek a parcours, illetve a tereppálya átvételéért, biztonságáért is. Lemérik az egyes akadályok közti távolságokat, ellenőrzik magukat az akadályokat is, és megvizsgálják a terep általános állapotát.
A terepversenyt rendkívül gondosan kell megszervezni. Minden akadály mellett egy akadálybíró őrködik, a rajtnál és a célnál megmérik az időt, állatorvosoknak kell jelen lenniük... Az összetett versenyek bíráinak megerőltető, igényes feladatot kell ellátniuk, és gyakran alig van idejük rá, hogy egy kicsit is ki fújhassák magukat. Képünkön a résztvevők rögtönzött pikniken csillapítják éhségüket.
Tiszteletbeli tevékenység
A bíráskodás tiszteletbeli feladat. Ez azt jelenti,hogy a bírók nem kapnak fizetést a munkájukért.
Hogyan állítják össze a bírói testületet?
A bírói testület összeállításában egy névsor segíti a szervezőt: azoknak a bíróknak a listája, akik rendelkeznek regionális, nemzeti vagy nemzetközi működési engedéllyel. Minden sportág szabályzata előírja, hogy pontosan hogyan kell összeállítani a zsűrit. A mindenkori bíróknak a verseny időpontjában természetesen nélkülözhetőeknek kell lenniük a munkahelyükön. A nemzetközi versenyeken a FEI (Fédération Éques tre Internationale) nevezi ki a bírókat.
Kik ők?
A bírók többnyire a sportág lelkes hívei,saját maguk azonban gyakran abba hagyták már a lovaglást. Alapos szakmaismeretekkel rendelkeznek,és a versenyszabályzat A-tól Z-ig a kisujjukban van. Bírói vizsgát kellett tenniük,és a további képzéshez különleges tanfolyamokon kell részt venniük,amelyeket az FN vagy egy nemzeti szervezet rendez. Működési engedélyükről az illetékes állami bizottság dönt.
Tudtad,hogy…???
…a bírók között szilárd hierarchia működik? Ennek értelmében megkülönböztetünk segédbírókat(ők egészen alul állnak a rangsorban),bírójelölteket és bírókat. Az engedéllyel rendelkező beírók pedig három kategóriáját különböztetünk meg:C(jelölt),I(nemzetközi),O(hivatalos) bíró.
Amire ügyelni kell
A bírónak képesnek kell lennie eltekinteni saját személyes véleményétől,ezért nem bíráskodhat ha:
- a részvevők között saját lova vagy közeli rokona,hozzátartozója szerepel.
- ő maga is a részvevők között van.
- a verseny egyik részvevőjének vagy az egyik csapatnak a mentora.
- ha egyszersmind az állatorvosi,pálya főnöke stb. funkciót is betölti.