A terep pálya körbejárása
Gyalog több kilométeren át
A terep bejárása eléggé kimerítő, de megéri a fáradságot, hogy sikeresen vehessük az akadályokat és nehézségeket.
Akár behunyt szemmel is
A terep bejárásakor a lovasnak lehetősége van rá, hogy közelről is megismerkedjen az akadályokkal és a tereppel. Alaposan szemügyre vesz minden egyes kanyart, minden emelkedőt, minden kiálló gyökeret, és eszébe vési a terep különlegességeit. Ha sikerül beleképzelnie magát a lova helyzetébe, és helyesen fel tudja mérni, hogyan reagál az egyes akadályokra, elkerüli azt, hogy verseny közben bizonytalanná váljon, és lovát rossz irányban befolyásolja. A ló ugyanis azonnal megérzi, ha a lovasa elbizonytalanodik, és ez időveszteséghez, makacskodáshoz vagy akár veszélyes bukásokhoz is vezethet.
A résztvevők tájékoztatása
Amint a lovas megérkezik egy verseny helyszínére, azonnal be kell szereznie egy térképet a tereppályáról, és alaposan át kell tanulmányoznia azt. A térkép olyan nélkülözhetetlen információkat tartalmaz, mint a tereppálya iránya és hossza, a start- és a célvonal, a (számozott) akadályok, a kötelező kapuk elhelyezkedése, adatok a legjobb és a legalacsonyabb időről, valamint a bírók speciális döntései. A hirdetőtáblán ki van függesztve a hivatalos tereplátogatás időpontja. A hivatalos ismertetés előtt egyetlen versenyzőnek sem szabad meglátogatnia a terepet.
Mindenki a helyére, kész, rajt!
Indulás hétmérföldes csizmákkal! Ideális esetben többször is bejárhatjuk a pályát. Ha azonban a lovas jól ismeri a terepet, megelégedhet két körsétával is. A megtekintések száma természetesen a pálya nehézségi fokától függ. Az egynapos összetett versenyek esetében például egyszerűen lehetetlen a terepet egynél többször körbejárni. Néhány profi, mint Blyth Tait, viszont csak négy látogatás után elégedett!
Az első megtekintés
A lovasok természetesen körüljárhatják a terepet a hivatalos megtekintés előtt is, anélkül, hogy belépnének a pályára. Így szerezhetnek egyfajta összképet, és megfigyelhetik a pálya irányát, az egyenetlenségeket és a lejtők elhelyezkedését. Megtekintik a problematikus, nehéz vagy veszélyes helyeket is (csúszós vagy köves talaj, lyukak, gyökerek stb.). Fontos a fényviszonyok, előrelátó felmérése is. A fény és az árnyék közti éles átmenetek ugyanis elvakíthatják a lovat és a lovast.
Az erős fénykontraszt nagyon kellemetlen, mivel akár el is vakíthatja a lovast és a lovat. A terep megtekintésekor erre szintén oda kell figyelni!
A terep alapos bejárásával a lovas már megtette a megfelelő előkészületeket. Most már nyugodtan a rajthoz állhat, és megmutathatja, mit tud.
Aki egészen komolyan veszi a dolgot, jegyzeteket is készít (képen Blyth Tait lovas Badmintonban).
Amire ügyelni kell
Idő kérdése
A tereppályát általában 520-550 méterenként percfelosztással látták el. Egyes lovasok mérőkerékkel vizsgálják meg a pályabeosztást. Ez főleg akkor ésszerű, ha az ember olyan utat választ, amely eltér a hivatalos útvonaltól (képen David O'Connor). A lovasoknak ajánlatos minél pontosabban megjegyezniük az egyes jelzéseket, hogy ennek megfelelően szabályozni tudják a versenytempót. Hasznos lehet a percenként csipogó stopperóra is.
A hivatalos tereplátogatás
A hivatalos megtekintés általában a kiképző társaságában történik. A pályát természetesen megtekinthetjük az összetett verseny egy másik résztvevőjével is.
Második kör: a legapróbb részletekig
A hivatalos körséta alkalmával a résztvevőket egy erre kijelölt megbízott tájékoztatja. A második kör alatt a résztvevők alaposabban megtekintik az alternatív akadályokat, és felmérik a különböző ugrásváltozatok lehetőségeit. Ha a lovasnak a verseny alatt valamilyen okból meg kell változtatnia a terveit, vagy ha a ló megmakacsolja magát, készenlétben kell lennie valamilyen kiútnak.
A harmadik, azaz utolsó látogatás
A harmadik látogatás arra szolgál, hogy a lovas még egyszer az emlékezetébe vésse az általa választott útvonalat és az akadályok sorrendjét, hogy később a „belső szemei" előtt végigpergethesse az egész pályaszakaszt. Minden irányváltoztatásnak és minden távolságnak világosnak kell lennie előtte, lehetőség szerint még az egyes vágtaugrásokat is el kell terveznie a legapróbb részletekig.
A tereplátogatást arra kell felhasználni, hogy a pálya minden apró részletét minél alaposabban eszünkbe véssük.
Tipp
Az egy napig tartó összetett versenyeken aligha lehetséges a pálya többszöri bejárása. Ilyen esetben egyetlen látogatásnak elégnek kell lennie. A problematikus, nehéz helyeket viszont lehetőleg többször is át kell venni, és az egész útvonalat kisebb szakaszokra bontva kell megjegyezni. A tereplátogatás befejezése után a lovas gondolatban még egyszer áttekinti az egész tereppályát.