Az istálló patika
Az istálló patika összeállítása
Amikor új istállópatikát állítasz össze a lovad számára, mindenképpen kérj tanácsot az állatorvostól, és írasd fel lovad részére a megfelelő gyógyszereket.
Az alapfelszerelés
A következő kellékeknek soha nem szabad hiányozniuk az istállópatikából:
- Hőmérő. Fontos,hogy minden esetben meg tudd mérni a gyengélkedő ló lázát. A ló normális testhőmérséklete 37,5 és 38,5 fok között mozog.
- Lekerekített hegyű olló,amelyet kizárólag gyógyászati célokra használsz, mondjuk egy elhalt bőrszövetdarab eltávolításához.
- Egy lehetőleg sterilen tartott pinzetta,amivel a sebekből szükség esetén eltávolíthatjuk az idegen testeket.
- Működőképes automata szőrvágó (borotva), aminek segítségével a seb körüli szőrzetet le tudjuk borotválni, mielőtt még az orvos összevarrná. Néha ésszerű dolog levágni a ló szőrét azelőtt is, mielőtt oltást kapna, mivel a vénák így jobban láthatók.
- Sztetoszkóp, hogy ellenőrizhesd a ló szívműködését, a szívdobogás szaporaságát. Ezzel ellenőrizhetjük azt is, hogy nagyobb megterhelés után mennyi időre van szüksége a lónak a felfrissüléshez, energiái megújításához, illetve sztetoszkóp segítségével követhetjük valamely betegség lefolyását is.
- Orrfék és vezetőlánc, amennyiben a beteg vagy sérült ló az állatorvosi kezelés alatt nem állna nyugodtan.
- Szájkosár, hogy megakadályozzuk a lovat az evésben, például kólika esetén.
- A legszükségesebb patkolási eszközök, ha például egy sérült ló lábáról el kell távolítani a patkót.
- 20 ml-s fecskendő az injekciós tűkkel, hogy szükség esetén gond nélkül injekciót tudjunk adni beteg hátasunknak.
Jó tudni!
Egy istállóban nagy szolgálatot tehet egy hűtőszekrény is, főleg ha fagyasztóládával is rendelkezik, ahol jég kockákat tarthatunk készenlétben. A jég rendkívül hasznos: hűsít és gyulladásgátló hatása van, pl. csont repedés, ín- vagy ízületi sérülések esetén.
Figyelem,hiba!
Az állatorvost inkább a kelleténél többször hívd ki, mint kevesebbszer. Az állatorvos ugyanis nem feleslegesen tanult és gyűjtötte a tapasztalatait olyan hosszú ideig. Ahelyett, hogy saját magad próbálkoznál a gyógyítással, hívd az állatorvost ha észreveszed, hogy a lovad nincs rendben.
Fertőtlenítő kellékek
A lovak aránylag könnyen megsérülnek. Ezért fontos, hogy minden kéznél legyen, amire szükség lehet egy seb ellátásához, fertőtlenítéséhez és bekötözéséhez.
• Steril borogatás, amelyet a sebre helyezünk, mielőtt feltesszük a rögzítő kötést.
• Kötözővatta, illetve fáslialátét, amelyet a kötszer alá teszünk, hogy melegen tartsa a lábat, illetve aminek segítségével szükség esetén vizes borogatást alkalmazhatunk a megduzzadt, beteg testrészre.
• Rugalmas fásli (lehetőleg krepp) a seb szorítókötéséhez.
- Istállófáslik.
• Ezüstspray (alumíniumpúder) a száraz és tiszta sebek ellátásához.
• Fertőtlenítő spray (kék spray) a friss sebek megfelelő fertőtlenítéséhez.
• Jódtinktúra vagy fertőtlenítő szappan az alapos kézmosáshoz - erre mindannyiszor szükség van, mielőtt hozzáérnénk a lóhoz, pl. hogy fertőtlenítsünk egy sebet, vagy mielőtt egy fertőtlenítő oldat készítésébe fognánk (ehhez tinktúrát vagy szappant keverünk össze vízzel).
• Hidrogénszuperoxid a mélyebb sebek fertőtlenítéséhez.
• 90%-os alkohol a flakondugók fertőtlenítéséhez, mielőtt az oltóanyagot felhúzzuk a steril, fertőtlenített injekcióstűbe, és a ló bőrének fertőtlenítéséhez ott, ahova az injekciót kapja.
• Steril konyhasóoldat, hogy kimoshassuk a sebet, amelyet föld vagy lótrágya szennyezett be.
Egyéb kellékek
Ezenkívül tanácsos néhány további, ugyancsak fontos készítmény és gyógyszer beszerzése is:
• Antiszeptikus zsíros krém és vazelin a fájdalmas bőrrepedések kezelésére, illetve azok megelőzésére.
• Hűsítő zselé, amelyet a megduzzadt, túlerőltetett inakra, izmokra alkalmazunk.
• Nyírrothadás elleni tinktúra. Ez a készítmény megakadályozza a patanyír rothadását. Ecsettel vagy vattacsomóval visszük fel a patákra.
• Hatékony görcsoldószer, amelyet kólika esetén adhatunk be a beteg állatnak, míg várjuk az állatorvos megérkezését.
• Gyulladásgátló borogatások készítéséhez szükséges eszközök, ha a ló lábai erősen igénybe voltak véve, vagy a ló megbotlott, hogy megelőzzük a kellemetlen duzzanatok és veszélyes gyulladások kialakulását.
Az istállópatika gyógyszereit mindig tartsd tiszta helyen, különben beszennyeződnek, és ez káros lehet a lóra nézve.
Az istálló patika karbantartása
Az olyan gyógyszeres szekrénynek, amelyet nem tartanak tisztán, nincs semmi haszna, sőt néha veszélyes is. Fontos az odafigyelés!
Ellenőrizd a szavatosságot!
Az istállópatikában található gyógyszereket és használati eszközöket rendszeresen át kell vizsgálnod. Azokat a gyógyszereket, amelyeknek a szavatossága lejárt, fokozatosan újakkal kell kicserélned. Az állatorvos által előírt gyógyszereket az ember gyakran egyszerűen beteszi a szekrénykébe, aztán megfeledkezik róluk. A szavatossági idő lejárta után ezek nemcsak hatástalanok, hanem bizonyos körülmények között meg is romolhattak, ezért veszélyesek lehetnek. Ha vészhelyzetben ilyen gyógyszert adsz be a lovadnak, ezzel többet árthatsz neki, mint használsz. Ezért rendszeresen töltsd fel az istállópatikát, és a régi gyógyszereket folyamatosan pótold újakkal.
Fénytől védett helyen
Ezenkívül arra is fokozottan ügyelj, hogy a gyógyszereket sötét és hűvös helyen tárold. Egyes gyógyszerek ugyanis gyorsabban megromlanak, ha fény éri őket, mások pedig a nagy melegben megváltoznak, megolvadnak, használhatatlanná válnak Vigyázz, hogy a nap soha ne süssön közvetlenül a gyógyszerkészletedre: akaszd a szekrénykét árnyékos és hűvös helyre.
Tisztán tartani
Az istállópatikának tökéletesen tisztának kell lennie, különben fokozódik a fertőzés veszélye. Egy istálló ugyan soha nem mondható klinikailag egészen tisztának, ennek ellenére ügyelned kell rá, hogy minden üvegcse,tubus és kötszer valóban nagyon tiszta legyen. Soha ne tedd le ezeket a holmikat szennyezett, poros helyre.