Az összeszedettség
A dresszúra fő célja
A ló korrekt összeszedettsége a dresszúra fő céljai, közé tartozik. Csak gondos kiképzés, illetőleg türelmes és céltudatos munka révén érhető el.
Mit jelent az „összeszedettség"?
Az „összeszedés" vagy „összeszedettség" kifejezés eredetileg onnan származik, hogy a lónak valóban össze kell szednie az erejét bizonyos feladatok elvégzéséhez. Ehhez lefelé kell lépnie a hátsó felével, a két hátsó lábával messzebb, a súlypont alatt fog talajt, amivel tehermentesíti az első lábakat. A fenékizmok (a csípő- és a térdízületek) ilyenkor erősebben behajlanak, és a nyak magasabbra kerül. A lépések, és az ugrások hossza lerövidül, a lendület viszont megmarad.
Méltóságteljes tartás
A szabad természetben gyakran megfigyelhetjük, ahogy egy mén riválisainak jelenlétében „összeszedi magát", hogy tekintélyes színben tűnjön fel. Ilyenkor a hátsó felével lefelé lép, behajlítja a fenékizmait, felemeli a nyakát, és mindeközben megőrzi az egyensúlyát. Ebből a helyzetből bármikor képes támadni, de szükség esetén menekülni is. A legtöbb fiatal ló veszély esetén önkéntelenül szintén ezt a tartást veszi fel, hogy az ellenséget visszarettentse, vagy menekülésre fogja a dolgot. Megfigyelhetjük, hogy játék közben olykor még a csikók is „összeszedik magukat". Az ilyen játékok ugyanakkor edzést is jelentenek a számukra, amelynek során megtanulnak helyesen reagálni támadás esetén.
A dresszúra célja
Az összeszedettség a dresszúra egyik fő célja. Az összeszedett ló mozdulatai elegánsak és rugalmasak. Mivel a teher a hátsó lábakon nyugszik, az első rész tehermentesül, és az elülső lábak mozdulatai sokkal szabadabbak lesznek. Az előrehaladó mozgást biztosító hátsó lábak energikusan fognak talajt. Az összeszedettség révén a nélkül sikerül a piaffe, a passage és az átmenetek, hogy a ló közben elveszítené a mozgás ritmusát vagy a lendületét. Csak a korrekten ülő, a segítségeket finoman és pontosan egymáshoz hangoltan adó, megbízható képzettséggel rendelkező lovasnak sikerül a lovat könnyedén egyenesre igazítania és összeszednie. A hibátlan, korrekt összeszedettség hosszú évek munkájának eredménye.
Az összeszedettség leckéit először kézen gyakorolják, mivel eközben jobban korrigálhatók az ugróízületek mozdulatai e fenékizmok süllyedése. Képünkön Cat rine Henriquet egy piaffe közben.
A díjlovagló ló képzése során megtanul feligazodni, és a hátsó felével több súlyt felvenni. Mozdulatai ez által elegánsabbak lesznek.
Körülnézet
Az ibériai lovak nagyszerű testfelépítésüknek köszönhetik, hogy minden megerőltetés nélkül képesek magukat összeszedni, és természetes adottságuk van a méltóságteljes térölelő mozgáshoz is.
Amire ügyelni kell
Michel Henriquet elismert kiképző a következőképpen írja le az összeszedettséget: „A hátsó rész talajra lépése és a súlyponthoz való közelítése révén a ló nagy mozgásszabadságot ér el minden irányban, amely lehetővé teszi a számára, hogy gyorsan és rugalmasan váltson tempót, jármódot és irányt, miközben mozdulatai méltóságteljesebbek és térölelőbbek lesznek”.
Hosszú munka eredménye
Az összeszedettség hosszú és kitartó munka eredménye, melynek során a ló a korrekt testtartásban való járáshoz szükséges erőre és rugalmasságra tesz szert.
Átengedés
Sok lovas sajnos kizárólag szár- és combnyomással akarja kikényszeríteni az összeszedettséget. Ezt a tartást azonban nem lehet erővel elérni, hanem csak finoman összehangolt segítségadással. Az összeszedettség a ló tökéletes oldottságának és átengedésének a kifejeződése. A segítségeket alig láthatóan szabad csak adagolni. Az a ló, amelyik minduntalan a szárra fekszik, nincs egyensúlyban, és nem rendelkezik a szükséges átengedéssel. A ló összeszedettségét legkönnyebben a combok fokozott ösztökélésével érjük el, miközben a lovas keze biztosítja a fej és a nyak folyamatos helyes tartását. Ha azonban túl erősen vesszük fel a szárakat, a ló elkerülhetetlenül védekezni fog ellene.
Rugalmasság és erő
Az összeszedettség elsősorban nagyfokú rugalmasságot igényel. Ezt a szükséges rugalmasságot viszont csak akkor érhetjük el, ha egyszersmind az izomzatot is fejlesztjük. A lónak tekintélyes súlya van, és ennek megfelelően sok erőre van szüksége a mozgáshoz és az egyensúly megőrzéséhez. A rugalmasságon állandóan dolgozni kell. A körön való lovaglás, a kígyóvonalak és a vállat be gyakorlat biztosítják a megfelelő hajlékonyságot, míg az átmenetek és a hátrafelé mozgás a hosszirányú nyújtózást. Minden lecke, amelynek során a lónak fel kell igazodnia, illetve lépteinek hosszát meg kell rövidítenie, és meg kell terhelnie a hátsó felét, a ló egyre fokozottabb összeszedettségéhez vezet. A kitartó gyakorlás előbb-utóbb meghozza a kívánt eredményt.
Tudtad hogy…?
...egy sikeres piaffe vagy passage a legjobb bizonyítéka a korrekt összeszedettségnek? De más figurák is, mint amilyen a vágta piruett vagy az átváltás is, tökéletes összeszedettséget és egyensúlyt igényelnek a ló részéről.
|