Sáncok
Változatossági a parcours-ban
A sáncok változatosabbá teszik a parcours-t. Habár nem igényelnek különleges technikai tudást, sok lovas mégis tart tőlük, mivel rendkívül masszívnak, megerőltetőnek tűnnek, és meglehetősen nagy lendülettel kell rájuklovagolni.
Néhány meghatározás
A ló, ha sánccal találja szembe magát, és nekiveselkedik a legyőzésének, a patáit előbb az akadályra helyezi, majd egy vagy több vágtaugrással felugrik a sáncra, aztán a másik oldalon lemászik, vagy leugrik róla.
A billard a könnyű sáncok közé tartozik. Rendszerint derékszögű akadály, amelynek a széleit deszkákkal erősítik meg. A ló egy vágtaugrással jut fel a tetejére, ott tesz egy vagy két vágtaugrást, és a másik oldalon ismét leugrik. A billard közepén néha még egy kisebb akadály is található. Egy nagy sánc, mint pl. a derbisánc rendkívül tekintélyparancsoló. A lónak itt fel kell vágtatnia, majd a másik oldalon megint le kell másznia, vagy éppen le kell róla csúsznia, és ezután legtöbbször még egy következő akadályt is le kell győznie.
Az előbbi két változat között természetesen a legkülönbözőbb sáncfajták léteznek, teljesen különböző nehézségi fokkal, aszerint, mi jut a parcours építőinek eszébe, és milyenek a terep természetes adottságai. A lovasnak viszont egyik fajta sánc esetében sem szabad túl erősen beavatkoznia, nehogy kibillentse a lovat az egyensúlyából.
Lendületes felugrás
Mivel a sáncoknak a parcours többi akadályától eltérően nincs világosan kijelölt alapvonaluk, amelyhez a ló az elrugaszkodáskor igazodhatna, az állat nem képes könnyen felmérni őket. Ezenkívül a nagy falra való felugrás fékező hatású is. Ezért mindannyiszor nagy lendülettel, de mégsem túlságosan gyorsan kell rálovagolni az ilyen akadályra. A comb nyomásának egyenletesen meg kell maradnia, anélkül, hogy a lovat túlságosan ösztökélnénk. A lovas felugrás közben könnyű ülésben marad, hogy tehermentesítse a ló hátát. A kezek alacsonyan helyezkednek el, de a kapcsolat a ló szájával mindvégig fennmarad. A lovas felsőteste semmi esetre sem hajolhat hátra. A sánc legyőzését a lónak kell kezdeményeznie, neki kell meghatároznia az elrugaszkodás időpontját. Lehetőleg a falhoz minél közelebb rugaszkodjon el, hogy viszonylag meredeken ugorhasson felfelé, és a landoláskor a hátsó lábaival elég messze be tudjon kerülni a teste alá.
Biztonságos leereszkedés
A lovat a sánc elhagyásakor minél jobban tehermentesíteni kell. A lovasnak nem szabad meghúznia a szárakat, hogy ne akadályozza a lovat a leereszkedésben. Ezzel ugyanis legfeljebb azt érné el, hogy a ló szükségtelenül felgyorsul és felbukik. A szárakat a megfelelő hosszúságban kell hagyni, hogy a ló kellőképpen lehajthassa a fejét, és lecsúszhasson a sáncról. A lovas felsőteste a súlypont közelében marad, és a térdeivel gondoskodik a biztos ülésről. Ha a sánc után közvetlenül egy másik akadály áll, a lónak a megfelelő pillanatban kell elrugaszkodnia: elég közel az akadályhoz, hogy az ugrás ne legyen túl széles, és a landolás ne okozzon újabb nehézséget, ugyanakkor azonban elég messze tőle, hogy a távolság ne legyen túlságosan rövid, és a ló valamiképp ne csúszhasson az akadály alá.
Amikor a ló felugrik a sáncra, természetszerűleg lelassul. A lovasnak ezért ügyelnie kell rá, hogy elegendő lendülettel vágtasson, azonban nem szabad túlságosan ösztökélnie. A lónak saját magának kell kezdeményeznie, és megválasztani az elrugaszkodás helyét.
Tipp
A sáncot tulajdonképpen nem sokkal nehezebb megugrani, mint a parcour,, többi akadályát. Fontos, hogy a lovas biztosítsa a ló nyakának szabat mozgását hogy az fel tudja mérni az akadályt, és annak legyőzése közben ne billenjen ki az egyensúlyából. A lovasnak semmi esetre sem szabat félelemből túl erősen visszafogni a lovát. A ló ezt azonnal megérzi.
Jó tudni
Ahhoz, hogy a lovat megfelelően előkészítsük a versenypálya sáncának teljesítésére, ajánlatos vele a terepen az ugrássorozatokat lejtőn, fel- és leugrásokkal gyakorolni. A ló eközben megtanulja egyedül felmérni az ugrásokat, tökéletesíti technikáját, és kellő jártasságot is szerez.
Tereptréning
Ha a lovak megtorpannak egy sánc előtt, ennek leggyakrabban az az oka, hogy még nincs kellő tapasztalatuk, és megijednek tőle. Ezért is fontos minél korábban elkezdeni a felkészítő edzést.
Kellő bizalom kérdése
Az ugratópályákon csak elvétve láthatók sáncok, szabad terepen pedig szintén nem valami gyakoriak. Ezért, ha kellőképpen fel akarjuk készíteni a lovunkat egy ilyen akadályra, többnyire improvizálni kell. Lovagolj ki a lovaddal minél gyakrabban a terepre; nincs ennél jobb módja a természetes akadályokon való felülkerekedés gyakoroltatásának. A ló így lassacskán hozzászokik az árkokhoz, az egyenetlenségekhez, a lejtőkhöz, a fel- és a leugrásokhoz, a sáncokhoz, és végül egészen magától értetődő módon fogja őket legyőzni. Mindig meg kell azonban adni neki a lehetőséget arra, hogy felmérje az akadályt. Főleg a tapasztalatlan lovaknak van több időre szükségük ahhoz, hogy hozzászokjanak egy új dologhoz. Ha viszont egyszer már legyőzték a félelmüket, a sánc fajtájától és a ló képzettségi fokától függően rálovagolhatsz az akadályra lépésben, ügetésben vagy vágtában is. Az edzésen engedd, hogy egy tapasztalt ló megelőzzön - ez a lovadat bizalommal tölti el.
A lovas edzése
Magának a lovasnak is gyakorolnia kell a sáncokon való átkelést. A terepen végrehajtott kis ugrások révén el kell sajátítania a biztos ülést, és az edzésbe terepkombinációkat is be kell vonnia. Ha nincs a környéken erre alkalmas egyenetlen terep, ajánlatos természetes akadályokat felépíteni, mégpedig lehetőség szerint fel- és leugrásokat is. Természetesen nem megvetendő egy tapasztalt ugratólovas jelenléte és segítsége sem az edzéseken.
A terepen zajló rendszeres és következetes edzés felkészíti a lovat az ugratóverseny természetes akadályaira. |