Ugratás néhány szakkifejezés
A lovasok szókincse
Talán ismersz már néhány szakkifejezést a lovasok szótárából. Ugratáskor azonban hirtelen azt veszed észre, hogy egyes szavak bizony még mindig fejtörést okoznak.
Szakkifejezések
Léteznek bizonyos szakkifejezések, mint amilyen pl. „repülési és landolási szakasz", „felvétel",, ,a vágtaugrás rövidítése" stb., amelyekkel talán találkozol az oktatás során, de nem tudsz velük mit kezdeni. A lovasok szókincse ezenkívül olyan különleges, hogy a lovasoktatók által használt megannyi kifejezés egyáltalán benne sincs a könyvekben. Ennek a kártyának az elolvasása után talán már nem fogod magad olyan elveszettnek érezni a lovasok körében.
Munkára!
Az akadály legyőzése
Ha javítani akarod az ugratási technikádat, legelőször is azt kell tudnod, milyen szakaszokra oszlik az akadályok áthidalása. Egy ugrás ró szakaszai a következők: a rálovaglás, az elrugaszkodás, a repülési szakasz, a landolás és a továbblovaglás szakasza.
1. A rálovaglás
Az akadályra való rálovaglás, több vágtaugrással, a tulajdonképpeni ugrás előtt kezdődik. A lovat rálovaglás közben felveszszük, azaz a lovas kissé kiegyenesíti a felsőtestét, miközben félparádokat ad. A ló ezáltal némileg erősebben helyezi a súlyát a hátsó felére, s felkészül az ugrásra. Az a ló, amelyik az első felére kerül, a súlyát aránytalanul az első felére helyezi. Ezáltal az akadály alá kerül, ami azt jelenti, hogy nem tudja betartani az ugráshoz szükséges kellő távolságot. Ilyen pillanatokban előfordulhat, hogy a ló egyensúlyát elveszítve esetleg megmakacsolja magát, azaz megáll az akadály előtt, vagy oldalról elfut mellette. Az a ló, amelyet túlságosan kevéssé vesznek fel, hajlamos rá, hogy „szétessen", és elveszítse a biztonságos és hibátlan ugráshoz szükséges összeszedett tartást.
2. Az elrugaszkodás
Elrugaszkodáskor a lovasnak főleg arra kell ügyelnie, hogy ne menjen elébe a lova mozdulatainak, hanem simuljon bele a ló mozgásába, s pontosan kövesse annak ritmusát. Az elrugaszkodás ideális pontja a mindenkori akadálytói függ. A ló egy okszer esetében jóval közelebb rugaszkodik el, mint egy meredek ugrásnál (pl. a fal vagy a sorompók előtt). Ha a ló túl korán elrugaszkodik, és az akadály fölött kirívóan magas szökellésre kényszerül, azt mondjuk, hogy túl „magasra került". Ha viszont túlságosan közel lovagol az akadályhoz, félő, hogy túl „szűken" jön, azaz szűk, meredek ugrást kell produkálnia.
3. A repülési szakasz
A repülési szakasz abban a pillanatban kezdődik, amikor a ló elrugaszkodik, és felemelkedik a talajról. Első és hátsó lábait egyaránt behajlítja, a nyakát pedig kinyújtja. A lónak az akadály felett „hintáznia" kell, azaz homorítás után beíveli a hátát és domborít.
4. A földet érés vagy landolás
A ló egy pillanattal a földre érkezés előtt kinyújtja az első lábait, így meglehetősen távol landol az akadálytól. A landolási távolság tehát az akadály és a földre érkezés pontja közti távolság (vagyis ahol a ló az első lábaival talajt fog). Ez a távolság egyaránt függ az akadálytól és a repülés görbéjétől. Mint ahogy az elrugaszkodásnál, itt is szoros vagy szűk, illetve nagy vagy tág landolási távolságról beszélünk. Ha a ló túlugrik a kívánt területen, több erőt kell kifejtenie.
5. Továbblovaglás a földet érés után
A lovat a földet érés után azonnal ismét a segítségekhez kell állítanod, hogy felkészítsd a következő akadályra. Ez azt jelenti, hogy ismét be kell állítanod a helyes tempót és a tartást, mégpedig az ösztökélő és visszafogó segítségek pontos egymásra hangolásával.
Amire ügyelni kell
A repülési szakasz az az ugrásív, amelyet a ló az akadály legyőzésekor az elrugaszkodástól a landolásig leír. Az ideális ív minden akadálytípusnál más, ennek megfelelően lehet lapos vagy meredek.
Tudtad hogy…???
...két vagy több akadályt, amelyeknek az egymástól való távolsága 6,5 méter és 12 méter között van, kombinációnak nevezünk? Az akadálykombinációk hibátlan megugrásához a lónak rendkívül jó becslőkészséggel kell rendelkeznie, azaz nagyon pontosan fel kell tudnia mérni az egyes ugrások közti távolságot.
Jó tudni
A távolságok
Egy tapasztalt lovas már a parcours megtekintésekor méterenként lelépi az egyes akadályok közötti távolságokat, hogy kiszámítsa, hány vágtaugrást kell megtennie a lónak. Így eléggé pontosan meghatározhatja a kedvező elrugaszkodási pontot. A verseny során mindazonáltal mégis elő fordul, hogy a lónak le kell rövidítenie vagy meg kell hosszabbítania a vágtaugrásait.
Körülnézet
A lovas magatartása
A lovasnak, miközben az akadályra lovagol, fel kell vennie a ló mozgásának ritmusát. Semmi esetre sem szabad megszorítania a lovát, és az akadály előtti utolsó vágtaugrások tempóját nem kell nagyon megnövelnie, mivel megzavarhatja a ló természetes ritmusát és egyensúlyát. Ha a ló saját ösztönétől vezérelve visszavesz a tempóból, a lovas gyakran abba a hibába esik, hogy ösztökélni kezdi. Közben a ló legfeljebb túlságosan az első felére kerül, azaz a Súlyát előre helyezi, és fennáll a bukás veszélye. Ha a ló tempója túl nagy, a lovasnak erre is rá kell éreznie, s bele kell simulnia. Kezdő lovasok gyakran a mozgás elé kerülnek, és közben elveszítik a kapcsolatot a ló szájával. Ugyanilyen hiba az is, ha a lovas a ló mozgása mögé kerül, és túlságosan későn emeli fel az ülepét a nyeregből. |